eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Sprzeciw dla... zawieszonej inwestycji? Rada miasta będzie głosować ws. spalarni odpadów

REKLAMA
zdjecie 5741
zdjecie 5741
Orlen EkoUtytlizacja zawiesił inwestycję, ale rada miasta będzie głosować uchwałę intencyjnąOrlen EkoUtytlizacja zawiesił inwestycję, ale rada miasta będzie głosować uchwałę intencyjną
REKLAMA

Na najbliższej sesji rady miasta pod obrady zostanie poddany projekt uchwały w sprawie sprzeciwu wobec przedsięwzięcia polegającego na budowie spalarni odpadów niebezpiecznych. Jeżeli rada miasta przyjmie ten projekt, będzie to sprzeciw dla... zawieszonej inwestycji.

Spółka ORLEN EkoUtylizacja planowała wybudować w Ostrołęce Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych, Medycznych i Weterynaryjnych (ITPON). Instalacja miała powstać na skraju miasta, w przemysłowej części Ostrołęki w rejonie ulicy Turskiego, przy składowisku odpadów komunalnych i budowanej elektrowni gazowej. Inwestycja wzbudziła ogromne emocje, sprzeciw części mieszkańców, a także polityczne poruszenie niektórych środowisk.

Radny Stanisław Szatanek podczas spotkania z mieszkańcami na os. Wojciechowice zapowiedział złożenie projektu uchwały intencyjnej przeciwko spalarni. Tak też zrobił: projekt rozpatrywany będzie 30 marca 2023 r. Czytamy w nim:

Mając na uwadze toczące się w Urzędzie Miasta Ostrołęki postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych o wydajności nie mniejszej niż 50 000 Mg/rok” na terenie Ostrołęki na działce o nr ew. 70363, Rada Miasta Ostrołęki wyraża zdecydowany sprzeciw wobec tej inwestycji.

- Zdaniem Rady Miasta powstanie kolejnego zakładu przemysłowego w tym obrębie miasta przyczyni się do pogorszenia jakości życia mieszkańców w tym rejonie oraz negatywnie wpłynie na całą społeczność Ostrołęki. Już teraz borykamy się z uciążliwościami jakie niosą za sobą dwa duże przedsiębiorstwa przemysłowe oraz składowisko odpadów komunalnych. Powstanie nowego obiektu o podobnym charakterze spotęguje już i tak bardzo wzmożony ruch pojazdów ciężarowych, hałas i zanieczyszczenie powietrza. Planowana inwestycja będzie uciążliwa pod wieloma względami i potencjalnie niebezpieczna tak dla środowiska przyrodniczego, jak i dla mieszkańców. Rada Miasta podziela stanowisko protestujących mieszkańców tego rejonu, iż powstanie spalarni odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych w bardzo bliskim sąsiedztwie od budynków mieszkalnych negatywnie wpłynie na ich zdrowie oraz przyczyni się do rozwoju wielu chorób. Powstanie ww. obiektu z pewnością spowoduje, obniżenie wartości tamtejszych działek, domów oraz mieszkań - wskazano w projekcie, nad którym radni będą głosować.

W międzyczasie spółka Orlen EkoUtylizacja wycofała się ze swoich planów, zawieszając projekt tej inwestycji w Ostrołęce. Radni zagłosują więc za projektem "po fakcie".

Dość zaskakujący jest też dobór odbiorców stanowiska. Oprócz wicepremiera Jacka Sasina, senatora Roberta Mamątowa, posła Arkadiusza Czartoryskiego, prezesa Orlenu Daniela Obajtka czy spółki Orlen EkoUtylizacja, dopisano tam również... posła Lewicy Arkadiusza Iwaniaka, który nie jest nawet parlamentarzystą z naszego okręgu, gdyż wybrany został z okręgu nr 16 (Płock).

Decyzja w sprawie stanowiska podjęta zostanie podczas sesji 30 marca 2023 r.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×