eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Sezon drogowy w powiecie ostrołęckim w pełni [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4917
zdjecie 4917
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

Na terenie powiatu ostrołęckiego trwają intensywne prace drogowe. Część realizowanych inwestycji jest już w końcowym etapie, niektóre zaś są w fazie początkowej. Najbardziej zaawansowane są prace na trasie Łodziska – Lelis – Gąski.

Najwięcej robót drogowych realizowanych jest w północnej części naszego powiatu. Na drogach Łodziska- Lelis- Gąski oraz Brodowe Łąki- Baranowo trwają intensywne prace budowlane. Najbardziej zaawansowane prace odbywają się na trasie Łodziska- Lelis- Gąski. Przypomnijmy, inwestycja ta podzielona została na trzy etapy różniące się zakresem wykonywanych prac. Pierwszy etap to pełna modernizacja liczącego 5,2 km odcinka Łodziska – Lelis, obecnie wykonywane są tam zjazdy z masy bitumicznej, równane są też pobocza.

Drugi etap obejmuje wykonanie oznakowania poziomego i pionowego na fragmencie drogi od skrzyżowania w Lelisie w kierunku miejscowości Durlasy do końca terenu zabudowanego w miejscowości Lelis. Na odcinku Lelis- Gąski malowane są już pasy na jezdni. W Lelisie zamontowano żółte barierki ochronne typu olsztyńskiego oraz bariery energochłonne i znaki drogowe.

Z kolei trzeci etap to budowa ścieżki pieszo – rowerowej liczącej ok. 3 km od Lelisa do miejscowości Nasiadki wraz z poszerzeniem przepustu pod koroną drogi w Nasiadkach oraz wymianą studzienek telefonicznych w Lelisie. Powyższe prace zostały już wykonane, obecnie trwa malowanie pasów na jezdni na odcinku Lelis- Nasiadki.

Kolejne prace, tym razem na trasie Nowe Dylewo – Gibałka – Lelis dotyczą m.in. przebudowy skrzyżowania w miejscowości Gibałka (rozwidlenie na Dylewo, Łodziska oraz Lelis), obecnie trwa jego wykonywanie. Liczący ok. 5 km odcinek Szafarnia – Gibałka – Łodziska został obustronnie poszerzony do szerokości 5 metrów, zyskał też nową nawierzchnię. Natomiast zakończyły się prace na rzece Piasecznica. Przebudowy doczekał się most w Szafarni (podniesiono jego nośność oraz poszerzono, w ramach robót umocniono również dno i skarpy rzeki). Wykonawcą zadania jest spółka „Strabag” z Pruszkowa. Inwestycja powstaje przy współudziale środków zewnętrznych z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i budżetów gmin Lelis oraz Kadzidło.

Praca wre także na dwóch mostach na rzece Omulew. Nowe przeprawy powstają w Brodowych Łąkach i Zawadach, na miejscu starych już wyburzonych. Mosty buduje firma „Domost” z Małkini. Przy ich wykonaniu wykorzystywana jest najnowsza technologia. Nowe mosty prócz jezdni, po obu stronach będą miały chodniki i energochłonne barierki. –Dotychczasowe mosty na rzece Omulew domagały się pilnego remontu

- Po konsultacjach technicznych postanowiliśmy pobudować nowe przeprawy w miejscu istniejących, a stare przeznaczyć do rozbiórki. Umożliwiły nam to pozyskane środki finansowe z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w ramach rezerwy subwencji ogólnej – mówi starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Ekipa budowlana pracuje non stop przy obu przeprawach. Najbardziej zaawansowane roboty są na moście w Zawadach. Obecnie trwają przygotowania do zalania zbrojenia głównej płyty betonem. Na przeprawie w Brodowych Łąkach wykonywane jest zbrojenie głównej płyty. Zakończenie prac w tym roku.

Oprócz budowy mostów w Brodowych Łąkach i Zawadach modernizowane są także dojazdy do nich. Drogi Baranowo- Brodowe Łąki- 12 km oraz Brodowe Łąki- Krukowo- 2,1 km przebudowuje Przedsiębiorstwo Drogowo- Mostowe „Ostrada” z Ostrołęki. Na pierwszym odcinku trwają przygotowania do poszerzenia jezdni, utwardzane są pobocza, a miejscami położono masę bitumiczną (lewa strona od Baranowa do miejscowości Orzołek). Ponadto wykonane zostały przepusty pod jezdnią. W następnej kolejności wykonane zostanie odwodnienie w miejscowościach Guzowatka i Bakuła. Na drugim odcinku trwają prace związane z wzmocnieniem nawierzchni. Po przebudowie, drogi będą miały 8 metrów szerokości- 6 metrów jezdnia i 2 metry pas pieszo- rowerowy. Trwają również prace na drogach: Kamianka- Korczaki, Zdunek- Olszyny i Brodowe Łąki- Gutocha. Zakończenie prac ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×