2015-09-02T08:02:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Sezon drogowy w powiecie ostrołęckim w pełni [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

Na terenie powiatu ostrołęckiego trwają intensywne prace drogowe. Część realizowanych inwestycji jest już w końcowym etapie, niektóre zaś są w fazie początkowej. Najbardziej zaawansowane są prace na trasie Łodziska – Lelis – Gąski.

Najwięcej robót drogowych realizowanych jest w północnej części naszego powiatu. Na drogach Łodziska- Lelis- Gąski oraz Brodowe Łąki- Baranowo trwają intensywne prace budowlane. Najbardziej zaawansowane prace odbywają się na trasie Łodziska- Lelis- Gąski. Przypomnijmy, inwestycja ta podzielona została na trzy etapy różniące się zakresem wykonywanych prac. Pierwszy etap to pełna modernizacja liczącego 5,2 km odcinka Łodziska – Lelis, obecnie wykonywane są tam zjazdy z masy bitumicznej, równane są też pobocza.

Drugi etap obejmuje wykonanie oznakowania poziomego i pionowego na fragmencie drogi od skrzyżowania w Lelisie w kierunku miejscowości Durlasy do końca terenu zabudowanego w miejscowości Lelis. Na odcinku Lelis- Gąski malowane są już pasy na jezdni. W Lelisie zamontowano żółte barierki ochronne typu olsztyńskiego oraz bariery energochłonne i znaki drogowe.

Z kolei trzeci etap to budowa ścieżki pieszo – rowerowej liczącej ok. 3 km od Lelisa do miejscowości Nasiadki wraz z poszerzeniem przepustu pod koroną drogi w Nasiadkach oraz wymianą studzienek telefonicznych w Lelisie. Powyższe prace zostały już wykonane, obecnie trwa malowanie pasów na jezdni na odcinku Lelis- Nasiadki.

Kolejne prace, tym razem na trasie Nowe Dylewo – Gibałka – Lelis dotyczą m.in. przebudowy skrzyżowania w miejscowości Gibałka (rozwidlenie na Dylewo, Łodziska oraz Lelis), obecnie trwa jego wykonywanie. Liczący ok. 5 km odcinek Szafarnia – Gibałka – Łodziska został obustronnie poszerzony do szerokości 5 metrów, zyskał też nową nawierzchnię. Natomiast zakończyły się prace na rzece Piasecznica. Przebudowy doczekał się most w Szafarni (podniesiono jego nośność oraz poszerzono, w ramach robót umocniono również dno i skarpy rzeki). Wykonawcą zadania jest spółka „Strabag” z Pruszkowa. Inwestycja powstaje przy współudziale środków zewnętrznych z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i budżetów gmin Lelis oraz Kadzidło.

Praca wre także na dwóch mostach na rzece Omulew. Nowe przeprawy powstają w Brodowych Łąkach i Zawadach, na miejscu starych już wyburzonych. Mosty buduje firma „Domost” z Małkini. Przy ich wykonaniu wykorzystywana jest najnowsza technologia. Nowe mosty prócz jezdni, po obu stronach będą miały chodniki i energochłonne barierki. –Dotychczasowe mosty na rzece Omulew domagały się pilnego remontu

- Po konsultacjach technicznych postanowiliśmy pobudować nowe przeprawy w miejscu istniejących, a stare przeznaczyć do rozbiórki. Umożliwiły nam to pozyskane środki finansowe z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w ramach rezerwy subwencji ogólnej – mówi starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Ekipa budowlana pracuje non stop przy obu przeprawach. Najbardziej zaawansowane roboty są na moście w Zawadach. Obecnie trwają przygotowania do zalania zbrojenia głównej płyty betonem. Na przeprawie w Brodowych Łąkach wykonywane jest zbrojenie głównej płyty. Zakończenie prac w tym roku.

Oprócz budowy mostów w Brodowych Łąkach i Zawadach modernizowane są także dojazdy do nich. Drogi Baranowo- Brodowe Łąki- 12 km oraz Brodowe Łąki- Krukowo- 2,1 km przebudowuje Przedsiębiorstwo Drogowo- Mostowe „Ostrada” z Ostrołęki. Na pierwszym odcinku trwają przygotowania do poszerzenia jezdni, utwardzane są pobocza, a miejscami położono masę bitumiczną (lewa strona od Baranowa do miejscowości Orzołek). Ponadto wykonane zostały przepusty pod jezdnią. W następnej kolejności wykonane zostanie odwodnienie w miejscowościach Guzowatka i Bakuła. Na drugim odcinku trwają prace związane z wzmocnieniem nawierzchni. Po przebudowie, drogi będą miały 8 metrów szerokości- 6 metrów jezdnia i 2 metry pas pieszo- rowerowy. Trwają również prace na drogach: Kamianka- Korczaki, Zdunek- Olszyny i Brodowe Łąki- Gutocha. Zakończenie prac ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 4311