eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Skazany za śmiertelne pobicie żony nie trafił do więzienia. Jest wniosek o odroczenie kary

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
REKLAMA

68-letni mężczyzna, który został skazany na 6 lat pozbawienia wolności za pobicie ze skutkiem śmiertelnym własnej żony w Dębach (gm. Łyse), nie trafił do aresztu, mimo wyznaczonego dnia zgłoszenia. Jak się dowiedzieliśmy, złożony został wniosek o odroczenie kary. Sprawa, która wzbudziła ogromne emocje, będzie miała swój dalszy ciąg.

Tę bulwersującą sprawę z powiatu ostrołęckiego ujawniliśmy w eOstroleka.pl w październiku 2020 roku. Mieszkanka wsi Dęby (gmina Łyse) Krystyna K. w kwietniu 2019 roku została znaleziona powieszona przy schodach swojego domu. Na pierwszy rzut oka wyglądało to na samobójstwo, ale śledczy stwierdzili, że ktoś celowo dokonał powieszenia kobiety, by zatrzeć ślady przestępstwa.

Podejrzenia padły na najbliższą rodzinę zmarłej. Na ławie oskarżonych zasiedli mąż i syn ofiary. Przez lata mieli oni znęcać się nad kobietą. Feralnego dnia miało dojść do pobicia Krystyny K., a w trakcie szarpaniny jeden z mężczyzn miał siłą odgiąć kobiecie kręgosłup szyjny, co spowodowało szereg ciężkich obrażeń. Kobieta zmarła, po czym upozorowano jej samobójstwo.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał obu mężczyzn za znęcanie się oraz spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - syna ofiary na 7 lat więzienia, a jej męża - na rok. Od wyroku odwołały się wszystkie strony postępowania - obrońcy oskarżonych, pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych, jak również prokuratura.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zajął się sprawą 13 maja, a 27 maja ogłosił wyrok. Zmieniono decyzję ostrołęckiego sądu, a obaj oskarżeni otrzymali taką samą karę - po 6 lat pozbawienia wolności. Obaj mężczyźni zostali skazani nie za zabójstwo, jak wnioskowała prokuratura, ale za czyn "z art. 207§1 k.k. w zb. z art. 158§3 k.k" (czyli znęcanie się oraz pobicie ze skutkiem śmiertelnym).

Wyrok jest już prawomocny i podlega wykonaniu. W przypadku młodszego ze skazanych, Mariusza K., sprawa jest jasna, gdyż skazany przebywa już w Zakładzie Karnym. Inaczej jest w przypadku 68-letniego Ryszarda K. On był co prawda tymczasowo aresztowany od sierpnia 2019 r. do października 2020 r., ale wówczas wyszedł na wolność. I nie wiadomo, kiedy wróci odbywać karę...

Jak się dowiedzieliśmy, Sąd Okręgowy w Ostrołęce wystawił już wezwanie do stawiennictwa w Zakładzie Karnym dla Ryszarda K. Termin stawiennictwa wyznaczono na 12 lipca 2021 r. Ale skazany nie stawił się do Zakładu Karnego. Z informacji, jakie uzyskaliśmy od naszego informatora, wynika, że mężczyzna już "po terminie" był widziany przez inne osoby.

- 6 lipca 2021 r. wpłynął do sądu wniosek obrońcy skazanego o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności. 13 lipca 2021 r. sąd wydał postanowienie, w którym wstrzymał wykonanie kary pozbawienia wolności do czasu prawomocnego zakończenia postępowania o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Termin posiedzenia w tym przedmiocie został wyznaczony na dzień 20 sierpnia 2021 r. - poinformowano nas w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce.

Odroczenie kary. W jakim przypadku?

Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd może odroczyć "do czasu ustania przeszkody". Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

W Kodeksie karnym wykonawczym znajdujemy też zapis, że "sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki". Odroczenie kary może być stosowane również w przypadku przeludnienia Zakładu Karnego.

Warto dodać, że odraczając wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może zobowiązać skazanego do podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×