eOstroleka.pl
Region, O TYM SIĘ MÓWI

Skinienie głową i strzały, czyli zabójstwo w lesie. Apelacja od wyroku ostrołęckiego sądu

REKLAMA
zdjecie 1901
REKLAMA

Sąd Apelacyjny w Białymstoku wkrótce zajmie się sprawą, która 22 marca 2022 r. zakończyła się wydaniem nieprawomocnego orzeczenia w sądzie w Ostrołęce. Chodzi o zabójstwo, do jakiego miało dojść przy transakcji sprzedaży broni pochodzącej z przemytu.

Na ławie oskarżonych zasiadło czterech mężczyzn. Oskarżano ich, że dopuścili się zabójstwa mężczyzny, do którego miało dość w lesie podczas... transakcji sprzedaży siedmiu jednostek broni palnej, pochodzącej z przemytu, czterem nieustalonym kontrahentom.

W sprawie występują nie tylko nieznani kontrahenci, ale również termin zabójstwa nie został do końca określony: wiadomo jedynie, że do czynu miało dojść we wrześniu 2015 r., nie później niż do 10 września.

Pierwszy z oskarżonych został uznany przez sąd w Ostrołęce winnym tego, że "działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia mężczyzny oddał dwa strzały w jego głowę z pistoletu marki Smith & Wesson kal. 9mm model Shield, przy czym drugiego strzału dokonał po uprzednim skinięciu głową przez drugiego z oskarżonych, wskutek czego pociski nabojów kal. 9mm Luger spowodowały śmierć pokrzywdzonego w następstwie ciężkiego i nieodwracalnego urazu czaszkowo-mózgowego, przy czym zarzuconego czynu dopuścił się (...) w ciągu pięciu lat po odbyciu co najmniej roku kary pozbawienia wolności orzeczonej za umyślne przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu". Wymierzono mu karę 15 lat pozbawienia wolności.

Drugi oskarżony stanął pod zarzutem podżegania do zabójstwa poprzez skinienie głową, co miało oznaczać sygnał do strzału. Sąd wymierzył mu karę 9 lat więzienia. Pozostali dwaj oskarżeni zostali uznani za winnych tego, że pomagali ukryć zwłoki pokrzywdzonego "przez ich zakopanie w oznaczonym ogniskiem miejscu, które to miejsce polano olejem napędowym i innymi środkami chemicznymi, zakupionymi tuż po zabójstwie w celu zabezpieczenia przed ingerencją zwierząt leśnych", a do tego jeden z nich miał zakopać pistolet na terenie cmentarza obok grobu swoich krewnych. Wyroki - 2 lata więzienia oraz 2 lata i 6 miesięcy więzienia.

Apelacje od tego wyroku wnieśli obrońcy oskarżonych i prokurator.

Prokurator zaskarżył wyrok na niekorzyść wszystkich oskarżonych wnosząc o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez uznanie oskarżonych za winnych popełnienia przestępstwa zabójstwa wspólnie i w porozumieniu i wymierzenie kar: pierwszemu oskarżonemu kary 25 lat pozbawienia wolności, drugiemu 15 lat pozbawienia wolności, trzeciemu 12 lat pozbawienia wolności i czwartemu przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary 7 lat pozbawienia wolności.

Są też apelacje obrońców. Obrońca pierwszego oskarżonego, skazanego na 15 lat, wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku i uniewinnienie oskarżonego od zarzucanego mu czynu, ewentualnie uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Obrońca trzeciego oskarżonego wniósł o zmianę i uniewinnienie tego oskarżonego od zarzucanego mu czynu, obrońca czwartego z oskarżonych wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpozna sprawę 30 maja 2023 r.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×