eOstroleka.pl
Region, TYLKO U NAS

Rodzinny koszmar! Damian B. skazany przez ostrołęcki sąd za zabójstwo teściowej

REKLAMA
zdjecie 1901
Ciało Ireny K. odnaleziono w lesie w tym miejscu - fot. Policja WyszkówCiało Ireny K. odnaleziono w lesie w tym miejscu - fot. Policja Wyszków
REKLAMA

16 lat pozbawienia wolności - to kara, jaki ostrołęcki Sąd Okręgowy wymierzył Damianowi B. Mężczyzna był oskarżony o zabójstwo swojej teściowej, ale też m.in. o znęcanie się nad żoną, które trwało ponad dwa lata. Rodzina oprawcy przeżyła koszmar, a 67-letnia kobieta zapłaciła najwyższą cenę.

Do zdarzenia doszło 18 grudnia 2021 r. w miejscowości Lucynów, w powiecie wyszkowskim. Około godziny 21.10 policję o zaginięciu matki powiadomiła córka Magdalena B., która po powrocie do domu zastała zamknięty dom. Kiedy weszła do środka nie było w nim ani męża, ani matki. Próbowała skontaktować się z nimi, ale telefony nie były aktywne. W garażu nie było też samochodu. We wnętrzu domu na podłodze w pokoju oraz kuchni zauważyła krople krwi, linę holowniczą oraz taśmę izolacyjną.

Funkcjonariusze policji z KPP w Wyszkowie natychmiast podjęli akcję poszukiwawczą. W trakcie penetracji terenu zabezpieczyli kobiecą odzież oraz klucze od domu. W godzinach popołudniowych w dniu 19 grudnia 2021r. na terenie Warszawy został zatrzymany Damian B. Ciało ofiary nie zostało wówczas jeszcze odnalezione. Dopiero 15 stycznia 2022 r. zwłoki kobiety odnaleziono w lesie w okolicach Wołomina.

Damianowi B. przedstawiono zarzut zbrodni zabójstwa swojej teściowej Ireny K.. - Działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia uderzał ją pięścią w twarz i doprowadził do upadku, a następnie dusił, co skutkowało jej zgonem. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia - informowała prokuratura.

Proces Damiana B. toczył się przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce i zakończył się wydaniem prawomocnego wyroku 27 kwietnia 2023 r. Znamy już szczegóły tego orzeczenia.

Zabójstwo to nie wszystko. Żona Damiana B. przeżyła koszmar

Damian B. stanął przed sądem z czterema zarzutami. Najpoważniejszy dotyczył oczywiście zabójstwa teściowej. W akcie oskarżenia napisano:

Działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia I.K. uderzył ją co najmniej raz pięścią w twarz, powodując jej upadek i uderzenie o podłoże, a następnie chwycił wymienianą oburącz za gardło i zastosował ucisk na szyję, powodując w ten sposób jej zadławienie, w następstwie czego I.K. doznała obrażeń w postaci wielomiejscowego złamania chrząstek krtani, wylewów krwawych w mięśniach szyi, nadmiernego upowietrznienia płuc, złamania kości szczękowej i jarzmowej lewej, wylewów krwawych w tkankach miękkich na wysokości żuchwy po stronie prawej, obrzęku płuc, w wyniku czego pokrzywdzona zmarła, a zgon nastąpił w mechanizmie uduszenia gwałtownego w następstwie ucisku na narządy szyi

Okazało się, że B. miał również znęcać się nad swoją żoną Magdaleną B. Prokuratura oskarżyła go o to, że przez ponad dwa lata (sierpień 2019 r. - 17 grudnia 2021 r.) znęcał się fizycznie i psychicznie nad kobietą. Będąc pod wpływem alkoholu, B. miał wszczynać awantury domowe, w trakcie których dochodziło do aktów przemocy.

Podejrzanemu zarzucono, że pozorował uderzenia, popychał, uderzał barkiem, szarpał za ubrania, krzyczał, poniżał, wyzywał, oskarżał bezpodstawnie o zdrady, groził pobiciem i zabiciem, a także ubliżał żonie słowami wulgarnymi powszechnie uznanymi za obelżywe i obraźliwe.

Dodatkowo, Damian B. 25 kwietnia 2021 roku miał pchnąć żonę na ścianę. Kobieta uderzyła się o szafę i doznała rany ciętej palca u ręki. Do kolejnego aktu przemocy ze strony Damiana B. miało dojść 1 listopada 2021 roku - ofiarą była już inna osoba. "Uderzył G.Ch. ręką w głowę, powodując jej upadek na brzuch i uderzenie twarzą o podłoże, a następnie przygniótł pokrzywdzoną kolanem na wysokości łopatek i kilkukrotnie uderzył rękami w bok głowy, po czym chwycił oburącz za usta i nos i przez chwilę dusił, czym dokonał uszkodzenia ciała G.Ch. w postaci drobnych ran wargi dolnej i palca IV ręki prawej oraz stłuczenia głowy powodujące naruszenie czynności narządu ciała na okres trwający poniżej 7 dni" - pisał prokurator w akcie oskarżenia.

Dodatkowo, mężczyźnie zarzucono posiadanie substancji psychotropowych - 0,010 grama 4 CMC ( 4-chlorometkatynonu).

Wyrok ostrołęckiego sądu: 16 lat więzienia

Wyrokiem z 27 kwietnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Ostrołęce dokonując nieznacznej modyfikacji opisu dwóch czynów aktu oskarżenia uznał oskarżonego za winnego ich popełnienia i wymierzył mu karę łączną 16 lat pozbawienia wolności.

- Ponadto, Sąd orzekł od oskarżonego Damiana B. na rzecz pokrzywdzonych M.B. kwotę 100 000 złotych, a na rzecz pokrzywdzonych Z.K., G.L., D.M., E.W. kwoty po 75 000 złotych tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (łącznie 400.000 zł) - informuje sędzia Marcin Korajczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Ostrołęce. - Nadto, Sąd orzekł zakaz zbliżania się oskarżonego do pokrzywdzonej M.B. na odległość nie mniejszą niż 100 metrów przez okres 10 lat, a także orzekł o zaliczeniu na poczet kary łącznej pozbawienia wolności okres rzeczywistego pozbawienia wolności oraz orzekł o kosztach postępowania.

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje od niego odwołanie do sądu wyższej instancji.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×