eOstroleka.pl
Polska,

SLD chce likwidacji ciszy wyborczej

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
rzecznik Sojuszu Dariusz Joński, fot. sld.org.plrzecznik Sojuszu Dariusz Joński, fot. sld.org.pl
REKLAMA

Sojusz Lewicy Demokratycznej proponuje zlikwidowanie ciszy wyborczej. SLD skonsultuje swój pomysł ze wszystkimi klubami parlamentarnymi.

- W dobie internetu nie można wyegzekwować przestrzegania ciszy wyborczej. Cisza jest pozorna. Z jednej strony w tym okresie nie można emitować żadnych reklamówek w radiu i telewizji, a z drugiej, jak idziemy ulicą, to widzimy plakaty i bilbordy - mówił rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. Podkreślił też, że w czasie ciszy wyborczej w uprzywilejowanej pozycji są politycy formacji rządzącej, o aktywności których media informują, natomiast ograniczone możliwości w tym zakresie ma opozycja.

Projekt SLD zakłada kilka zmian w kodeksie wyborczym i ustawie o referendum lokalnym. M.in. to, że kampania wyborcza miałaby rozpoczynać się z dniem ogłoszenia wyborów i trwać aż do zakończenia głosowania.  A nie - jak dziś - kończyć się na 24 godziny przed dniem głosowania.

Z ustawy miałaby zniknąć przepisy zabraniające w dniu głosowania i na 24 godziny przed prowadzenia agitacji wyborczej, zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Pozostałby jedynie przepis, który zabrania prowadzenia agitacji wyborczej w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym taki lokal się znajduje.

Podobne rozwiązanie miałyby dotyczyć referendów lokalnych. Według propozycji SLD kampania referendalna miałaby się rozpoczynać z dniem podjęcia uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego lub postanowienia komisarza wyborczego o przeprowadzeniu referendum i trwać aż do zakończenia głosowania.

Sojusz rozważa też wydłużenie okresu przed wyborami - do 7 dni - w którym nie będzie wolno przed wyborami publikować wyników sondaży przedwyborczych. Zdaniem sekretarza generalnego Krzysztofa Gawkowskiego warto byłoby też zastanowić się nad wprowadzeniem do kodeksu wyborczego i ustawy o referendum lokalnym zapisów, które miałyby przyczynić się do zwiększenia frekwencji. A ta mogłaby być dużo wyższa, gdyby w wyborach czy referendach można byłoby głosować przez internet.

Źródło: sld.org.pl
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×