zdjecie 2114
2013-10-18T11:14:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

SLD chce likwidacji ciszy wyborczej

REKLAMA
zdjecie 2114
rzecznik Sojuszu Dariusz Joński, fot. sld.org.pl

Sojusz Lewicy Demokratycznej proponuje zlikwidowanie ciszy wyborczej. SLD skonsultuje swój pomysł ze wszystkimi klubami parlamentarnymi.

- W dobie internetu nie można wyegzekwować przestrzegania ciszy wyborczej. Cisza jest pozorna. Z jednej strony w tym okresie nie można emitować żadnych reklamówek w radiu i telewizji, a z drugiej, jak idziemy ulicą, to widzimy plakaty i bilbordy - mówił rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. Podkreślił też, że w czasie ciszy wyborczej w uprzywilejowanej pozycji są politycy formacji rządzącej, o aktywności których media informują, natomiast ograniczone możliwości w tym zakresie ma opozycja.

Projekt SLD zakłada kilka zmian w kodeksie wyborczym i ustawie o referendum lokalnym. M.in. to, że kampania wyborcza miałaby rozpoczynać się z dniem ogłoszenia wyborów i trwać aż do zakończenia głosowania.  A nie - jak dziś - kończyć się na 24 godziny przed dniem głosowania.

Z ustawy miałaby zniknąć przepisy zabraniające w dniu głosowania i na 24 godziny przed prowadzenia agitacji wyborczej, zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Pozostałby jedynie przepis, który zabrania prowadzenia agitacji wyborczej w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym taki lokal się znajduje.

Podobne rozwiązanie miałyby dotyczyć referendów lokalnych. Według propozycji SLD kampania referendalna miałaby się rozpoczynać z dniem podjęcia uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego lub postanowienia komisarza wyborczego o przeprowadzeniu referendum i trwać aż do zakończenia głosowania.

Sojusz rozważa też wydłużenie okresu przed wyborami - do 7 dni - w którym nie będzie wolno przed wyborami publikować wyników sondaży przedwyborczych. Zdaniem sekretarza generalnego Krzysztofa Gawkowskiego warto byłoby też zastanowić się nad wprowadzeniem do kodeksu wyborczego i ustawy o referendum lokalnym zapisów, które miałyby przyczynić się do zwiększenia frekwencji. A ta mogłaby być dużo wyższa, gdyby w wyborach czy referendach można byłoby głosować przez internet.

Źródło: sld.org.pl
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 2114