eOstroleka.pl
Polska,

SLD: Rząd nie może zapominać też o rolnikach

REKLAMA
zdjecie 8155
fot. sld.org.plfot. sld.org.pl
REKLAMA
zdjecie 8155

Rząd nie może myśleć tylko o górnikach i frankowiczach. Nie może zapominać też o rolnikach - mówią politycy SLD.  Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi zaapelowali do premier Ewy Kopacz o rozmowę z rolnikami w sprawie realizacji ich postulatów oraz o debatę w Sejmie na temat sytuacji na polskiej wsi.

Jeśli rolnicy rozpoczną protest, poprzemy go i się do niego przyłączymy – zapowiedzieli politycy SLD. Możliwość przeprowadzenia takiego strajku zapowiedzieli w niedzielę rolnicy z rolniczego związków zawodowych, m.in. z OPZZ.  Stanie się to, jeśli do piątku premier Ewa Kopacz nie podejmie rozmowy z rolnikami o ich postulatach.

Rząd nie może tylko myśleć o górnikach, o tych, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, ale także musi myśleć o sytuacji rolników. Apelujemy do pani premier, żeby wsłuchała się w te postulaty, które głoszą związki zawodowe, które działają na rzecz polskiego rolnictwa, żeby się z nimi spotkała i aby zdyscyplinowała ministra rolnictwa Marka Sawickiego – powiedział poseł SLD Cezary Olejniczak.
– Chcemy, aby w rozmowach uczestniczyła pani premier, bo pan minister rolnictwa nie ma czasu. Woli on zajmować się polityką i występować w mediach, zamiast zacząć regulować sprawy związane z jego działką – dodawał poseł Romuald Ajchler.

Posłowie na konferencji prasowej w Sejmie wskazywali na narastające problemy w rolnictwie – spadają dochody rolników po wprowadzeniu embarga przez Rosję na produkty rolno-spożywcze, producenci nie otrzymali także żadnych odszkodowań w związku z chorobą afrykańskiego pomoru świń, a dodatkowo dochodzi problem niestabilnego rynku mleka w związku z wysokimi karami, które czekają rolników za przekroczenie kwot mlecznych. Poseł Cezary Olejniczak wskazywał również na brak reakcji polskiego ministra rolnictwa na działania, które podejmują niektóre kraje Unii Europejskiej i dogadują się z Moskwą, by ponownie móc eksportować produkty żywnościowe do Rosji.

Cezary Olejniczak i Romuald Ajchler przypomnieli również, że jesienią klub SLD prosił marszałka Sejmu o zorganizowanie w Sejmie debaty na temat sytuacji w rolnictwie. Ta jednak do dziś się nie odbyła. – Będziemy ponawiać ten wniosek – zapowiedział Cezary Olejniczak. Jeśli pani premier nie spotka się z rolnikami, a ci rozpoczną protest, SLD przyłączy się do tego protestu – dodawał rzecznik prasowy SLD Dariusz Joński.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×