eOstroleka.pl
Ostrołęka, TYLKO U NAS

Smród w Ostrołęce. Jak z nim walczyć? Takie pomysły padły na debacie prezydenckiej [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 8359
zdjecie 8359
REKLAMA

O walce ze smrodem w Ostrołęce mówi się w Ostrołęce już od wielu lat. Jak walczyć z łatką, która przylgnęła do naszego miasta? O to pytaliśmy na debacie eOstrołęki i RCS Livestream, która odbyła się 26 marca w Multimedialnym Centrum Natura.

Ostrołęka od lat boryka się z problemem uciążliwych zapachów. Mieszkańcy skarżą się na smród dochodzący z pobliskich zakładów przemysłowych, co negatywnie wpływa na komfort życia i wizerunek miasta. Jak rozwiązać ten problem?

- Na pewno nie budując spalarni śmieci na terenie Ostrołęki - powiedziała Anna Truszkowska-Aptacy. Kandydatka Ostrołęki na Pokolenia podkreśliła, że kolejne ekipy rządzące nie radziły sobie z tym problemem. - Jedynym rozwiązaniem jest złożenie wniosku do ministerstwa środowiska, żeby uporał się z tym problemem na poziomie ustawodawczym, wtedy możemy coś ruszyć w tę stronę - podkreśliła.

Paweł Niewiadomski powiedział, że z jego informacji wynika, że zakład produkcji papieru, z którego wydobywały się nieprzyjemne zapachy, zainwestował w wymianę filtrów i metody spalania niekorzystnych gazów. Innym problemem jest oczyszczalnia.

- Żeby z tym problemem sobie poradzić należy dokonać zhermetyzowania wstępnego procesu obrobienia ścieków surowych, które wpływają do oczyszczalni, zamykając to specjalną kopułą - powiedział Niewiadomski.

Prezydent Łukasz Kulik stwierdził, że "w tej kadencji udało się dużo zrobić". Powiedział, że Stora Enso zainwestowała dziesiątki milionów złotych, ale został jeszcze jeden projekt: przykrycie składowiska makulatury. Włodarz mówił też o oczyszczalni.

- Mamy przygotowane wnioski, chcemy ją zmodernizować, ale jeszcze do przyszłego roku będziemy musieli spłacać długi po poprzednikach, po zaciągniętych przez nich pożyczkach - powiedział kandydat Ostrołęki dla Wszystkich. Zapowiedział, że w przyszłej kadencji chce walczyć ze spalaniem śmieci w przydomowych piecach.

Adam Kurpiewski z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że ważna jest współpraca z przedsiębiorcami odpowiedzialnymi za złowonne zapachy. - W mojej ocenie trzeba pokazać się ze strony silniejszej i wymagać nakładów inwestycyjnych na zmniejszenie tych emisji. Kontrola, jeszcze raz kontrola i karanie. Niestety, trzeba podejść do tego dość profesjonalnie - stwierdził.

Ewa Żebrowska-Rosak obrała inny kierunek. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby Ostrołęka zasłynęła z innych, ciekawych zjawisk" - powiedziała kandydatka Koalicji dla Ostrołęki.

- Zasługujemy na jakiś produkt premium, który powinien nasze miasto rozsławić i to przykryłoby negatywne zjawiska. Ostrołękę na to stać. Mamy świetnie prosperującą mleczarnię, mamy inne zakłady przetwórstwa spożywczego, które taki produkt mogłyby wypromować - powiedziała Żebrowska-Rosak, dodając również o "wytworach kultury". Podsumowała też: - Zrobię wszystko, żeby Ostrołęka nie słynęła z tego typu zapachów, a z produktu, które rozsławi miasto na całą Polskę.

Mariusz Mierzejewski z Bezpartyjnego Miasta Ostrołęki podkreślił, że "Ostrołęka słynie ze smrodu, inaczej tego nie określimy".

- My jako klub Bezpartyjne Miasto Ostrołęka kilka razy interweniowaliśmy w tej sprawie, m.in. próby modyfikacji podatkowych, które miały stymulować firmy, które będą związane poziomem podatków, jeżeli nie będą reorganizować swojego procesu w taki sposób, żeby te zapachy się nie pojawiały. To otwarta droga do tego, żeby naciskać na te podmioty - powiedział. Zwrócił też uwagę na społeczną odpowiedzialność biznesu, apelując, żeby firmy wspierały różnego rodzaju działania społeczne czy sportowe, niwelując tym samym problem uciążliwości.

Ostrołęka ma ogromny potencjał turystyczny i gospodarczy. Rozwiązanie problemu uciążliwych zapachów jest kluczowe dla rozwoju miasta i poprawy jakości życia mieszkańców. Czy władzom miasta się to uda i kto będzie realizował działania w tym kierunku? Przekonamy się już po wyborach samorządowych.

Materiał filmowy 1 : OBEJRZYJ CAŁĄ DEBATĘ:

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×