2018-03-26T13:25:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

SP 4 w Ostrołęce straci imię I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki? "Patron niezrozumiały, wykorzystany w propagandzie komunistów"

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
2
3
17

Rada miasta może podjąć uchwałę uchylającą nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrołęce. Obecnie nosi ona imię 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Powodów za uchyleniem imienia jest kilka: uczniowie mają nie rozumieć wartości niesionych przez patrona, a i do nich jest wiele wątpliwości historycznych.

Jak czytamy w uzasadnieniu, prośba organów szkoły o uchylenie imienia Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ostrołęce wynika z kilu istotnych powodów. Jednym z nich są napotykane od wielu lat trudności w prowadzeniu różnych form działań wychowawczych związanych z patronem. Szkoła ma obowiązek godnie pielęgnować jego pamięć, jednakże likwidacja jednostek wojskowych, które obejmowały patronatem szkoły noszące imię I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, znacznie zmniejszyła możliwość zapoznania uczniów z jej historią, tradycjami i pamiątkami w atrakcyjny dla nich sposób.

- Za uchyleniem obecnego imienia przemawia również fakt, że zarówno dla uczniów, jak i rodziców I Dywizja im. Tadeusza Kościuszki to patron niezrozumiały i trudny, nie przez wszystkich akceptowany, co uniemożliwia identyfikowanie się z nim i tworzenie więzi emocjonalnej oraz kształtowanie w oparciu o niego wizerunku szkoły - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Ale to nie wszystko. Okazuje się również, że imię Szkoły Podstawowej nr 4 w opinii władz miasta budzi poważne zastrzeżenia związane z historią. Aktualne imię szkoły ma nie sprzyjać realizacji zadań związanych z kształtowaniem właściwych postaw patriotycznych uczniów i odkrywaniem wartości, którym należy być wiernym w całym w swoim życiu.

- Niezwykle ważnym argumentem są również kwestie związane z prawdą o Kościuszkowcach, widoczną wyraźnie z perspektywy czasu i zmian historycznych. I Dywizja Piechoty im. T. Kościuszki, uznawana za związek taktyczny zorganizowany przez władze Związku Sowieckiego wbrew władzom państwowym Rzeczypospolitej Polskiej w 1943 roku, to dla wielu patron kontrowersyjny, budzący wątpliwości w wymiarze patriotycznym, moralnym i etycznym. Nie ulega wątpliwości, że bohaterstwo szeregowych żołnierzy walczących w dywizji kościuszkowskiej zasługuje na szczególne upamiętnienie, ale doceniając ich postawę, należy również brać pod uwagę oblicze polityczne oraz sposób wykorzystania tej jednostki w propagandzie komunistów. Zastrzeżenia, jakie budzi patron sprawiają, że nie jest przez społeczność szkolną postrzegany, jako wzorzec postępowania.  - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

Radni zajmą się tą sprawą na najbliższej sesji rady miasta - 29 marca br.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×