zdjecie 2007
zdjecie 2007
zdjecie 2007
2018-03-22T09:21:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Trwa walka o szkołę w Rżańcu. Prokuratura wszczyna śledztwo

REKLAMA
Sprawą szkoły w Rżańcu zajmowała się m.in. Rada Gminy Olszewo-BorkiSprawą szkoły w Rżańcu zajmowała się m.in. Rada Gminy Olszewo-Borki
REKLAMA
3
3
10

Szkoła Podstawowa SIGiE im. Karola Adamieckiego w Rżańcu nadal pozostaje bez dotacji. Walka o dobro dzieci wciąż trwa, a sprawą dotacji dla placówki zajmie się Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce, która wszczęła śledztwo w kierunku niedopełnienia obowiązków przez wójta gminy Olszewo-Borki.

W szkole podstawowej w Rżańcu (gm. Olszewo-Borki) uczy się 22 dzieci. Ta jednostka edukacyjna utrzymuje się jedynie z subwencji oświatowej przekazywanej dla szkoły przez gminę. Na 2018 rok szkoła w Rżańcu takiej dotacji nie otrzymała, a powodem było rzekome opóźnienie w złożeniu informacji o planowanej liczbie uczniów na ten rok. Wójt, odmawiając przyznania dotacji, nie uwzględnił daty stempla pocztowego w korespondencji z potrzebną informacją. Ta dotarła do Urzędu Gminy po wskazanym terminie, ale wysłana została dwa dni przed jego upłynięciem. Spór trwa już od ponad trzech miesięcy, a Krzysztof Szewczyk pozostaje nieugięty, nie udzielając szkole dotacji.

- Komisja do spraw oświaty nie została zwołana w naszej sprawie, jak obiecano na sesji rady gminy. Ponadto, rodzice w dniu 20 lutego złożyli pismo do Komisji Rady Gminy Olszewo – Borki ds. Zdrowia, Spraw Socjalnych, Oświaty, Kultury, aby ta wystąpiła z wnioskiem o wprowadzenie zmian w budżecie, by udzielić dotację na prowadzenie szkoły, w której uczą się ich dzieci. W piśmie dodają, że nie zgadzają się na dalsze przekazywanie publicznych pieniędzy przekazywanych na kształcenie ich dzieci na inne cele i narażanie szkoły na liczne trudności. To wystąpienie rodziców zostało zignorowane i do tej pory nie udzielono na nie odpowiedzi – wyjaśnia dyrektor szkoły Iwona M. Cwalińska.

Rodzice wciąż nie poddają się w walce o szkołę dla swoich dzieci, podobnie jak dyrekcja szkoły oraz organ prowadzący. Mimo trudności, szkoła nadal funkcjonuje. Na początku marca wystosowano pismo do minister finansów Teresy Czerwińskiej, w którym poinformowano panią minister o fakcie, iż środki finansowe z budżetu państwa przeznaczone na kształcenie dzieci w szkole w Rżańcu są przeznaczane na utrzymanie innych placówek oświatowych w gminie Olszewo-Borki. O takim rozwiązaniu szkołę miał poinformować sam wójt.

Pojawił się też nowy wątek w sprawie. 19 marca br. Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez wójta gminy Olszewo-Borki w związku z postępowaniem dotyczącym przyznania dotacji oświatowej na 2018 rok dla Szkoły Podstawowej SIGiE im. Karola Adamieckiego w Rżańcu, tj. o czyn z art. 231. § 1 kodeksu karnego, który ma następujące brzmienie: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

O kłopotach szkoły w Rżańcu pisaliśmy już w naszym serwisie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×