eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Spotkanie w Ławach: Firma MPK, mieszkańcy i samorządowcy [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8404
REKLAMA
zdjecie 8404

W czwartek 2 września w Ławach odbyło się spotkanie władz samorządowych i przedstawicieli firmy MPK Pure Home z lokalnymi mieszkańcami, którzy obawiają się rozbudowy zakładu w ich miejscowości. Była to okazja do wyjaśnienia narastających ostatnio wątpliwości.

Spotkanie z mieszkańcami gminy Rzekuń, w którym udział wzięli m.in. Mirosław Augustyniak - radny sejmiku mazowieckiego, pełniący funkcję Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Bartosz Podolak - wójt gminy Rzekuń oraz przedstawiciele firmy MPK Pure Home, było okazją do omówienia wątpliwości związanych z funkcjonowaniem zakładu w Ławach.

Grono obecnych pozwoliło na uwzględnienie w dyskusji różnych punktów widzenia. Mieszkańcy przedstawili postulaty i wnioski, które zawarli już w piśmie do Urzędu Marszałkowskiego.

Mirosław Augustyniak podkreślił, iż wszystkie wnioski i głosy zostaną uwzględnione w procesie decyzyjnym. Bartosz Podolak, jako wójt gminy Rzekuń, starał się być bezstronny – wspierać postulaty mieszkańców, które uznał za zasadne, uwzględniając równocześnie rolę, jaką pełni zakład w Ławach jako istotny pracodawca, a zarazem firma świadcząca tak potrzebne społecznie usługi odbioru odpadów.

Komentarz firmy MPK Pure Home:

Zakład MPK Pure Home w Ławach działa od 2007 r., jednak w tej okolicy zarządzanie odpadami ma znacznie dłuższe tradycje – było prowadzone tu już od lat 70 XX w.  Dawny kombinat Zakładów Mięsnych produkował tu np. mączkę kostną. Obecnie, w dość bliskim sąsiedztwie funkcjonują Zakłady Mięsne „Pekpol Ostrołęka”, Stacja Segregacji Odpadów Komunalnych w Ostrołęce  i wysypisko miejskie.

MPK Pure Home jest jedną z firm, które dbają o to, by śmieci komunalne mieszkańców  Ostrołęki oraz okolicznych gmin były odbierane na bieżąco, w sposób bezpieczny dla środowiska. To zadanie ważne, niestety nie zawsze doceniane – tymczasem ilość odpadów odbieranych w Polsce stale rośnie. Oznacza to, że od własnych śmieci nie uciekniemy. Trzeba natomiast dążyć do ich jak najlepszego i jak najefektywniejszego przetworzenia i robić to w taki sposób, by sam proces przetwarzania – dzięki zastosowaniu najlepszych dostępnych metod - był jak najmniej dokuczliwy dla ludzi i środowiska.

Kierując się tymi przesłankami, MPK Pure Home ubiega się o pozwolenie zintegrowane, dzięki któremu firma będzie uprawniona do przetwarzania odpadów komunalnych w zakładzie w Ławach. Zamiast zbierania, magazynowania i transportu odpadów do docelowych instalacji - co MPK Pure Home robi tu obecnie, na podstawie stosownych zezwoleń -  będą one od razu przetwarzane, osiągając bardzo wysokie poziomy recyklingu.

Pozwoli to radykalnie zmniejszyć ilość odpadów równocześnie obecnych na terenie instalacji: dotychczas firma MPK Pure Home zbierała i magazynowała ponad 250 000 ton odpadów komunalnych rocznie. Po uzyskaniu pozwolenia, przetwarzanych ich będzie  jedynie 36 000 ton.

Zakład MPK Pure Home w Ławach został dostosowany do wymagań obecnie obowiązujących dla instalacji przetwarzania odpadów, co zmniejszyło jego uciążliwość. Dostosowany został do aktualnych wymogów ppoż., a następnie pomyślnie przeszedł kontrolę przeprowadzoną przez straż pożarną. Spółka planuje dalsze unowocześnianie zakładu. Już wkrótce aż 90% jego terenu obejmie jednorodna hala produkcyjna. Przykryje ona wszystkie magazyny oraz linię produkcyjną, wewnątrz hali. Rozwiązanie to skutecznie wyeliminuje wiele niedogodności: zmniejszy natężenie hałasu, zredukuje uciążliwość zapachową oraz zlikwiduje do minimum ryzyko rozwiewania lżejszych śmieci podczas porywistych wiatrów.

W ramach walki ze złymi zapachami, już od ubiegłego roku firma stosuje zamgławianie ekologicznym preparatem antyodorowym, ponadto większość odpadów trafia na terenie zakładu do szczelnych boksów, z bramami szybkobieżnymi. Podczas spotkania część mieszkańców zgłosiła, iż ich zdaniem jest to niewystarczające – problem złych zapachów nadal występuje w okolicy zakładu. Przedstawiciele spółki MPK Pure Home zapewnili o tym, że planowane są dalsze działania antyodorowe, które przyjmą bardziej kompleksowy charakter. Wybrano w tym celu najbardziej zaawansowane rozwiązania, stosowane dotąd np. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, w najnowocześniejszych zakładach przetwarzania odpadów. Już wkrótce hala produkcyjna zostanie wyposażona w zintegrowany system wentylacji mechanicznej z filtrami węglowymi oraz natryskiem preparatu antyodorowego. Cały proces przetwarzania odpadów będzie prowadzony pod dachem, zaczynając od wjazdu i rozładunku samochodów z odpadami.  Przed wyjazdem z hali pustych śmieciarek, każda zostanie zdezynfekowana w specjalnej śluzie.

MPK Pure Home dba również o to, by stale zmniejszać uciążliwość dźwiękową – choć firma ma świadomość, że ekspertyzy i badania natężenia hałasu na terenie zakładu prowadzone przez certyfikowane firmy nie wykazały przekroczenia poziomu obowiązujących norm, a wszystkie ładowarki pracujące na terenie zakładu spełniają normy emisji hałasu ustalone dla tego typu urządzeń. Dążąc do dalszego obniżenia generowanych odgłosów – zwłaszcza w nocy – w ubiegłym roku przeprowadzony został generalny remont separatora Vesteria , a większość ścian w hali produkcyjnej została wygłuszona. W efekcie, natężenie hałasu udało się zmniejszyć o dodatkowe 20 dB.

Więcej o: MPK, Ławy

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×