2018-06-20T13:03:40+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Starosta Kubeł zaapelował do radnych o… obniżenie jego pensji [WIDEO]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
3
0
9

Sporo emocji wzbudził podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu w Ostrołęce projekt uchwały w sprawie obniżenia pensji staroście Stanisławowi Kubłowi. Sam zainteresowany zwrócił się do radnych z apelem o głosowanie za przyjęciem uchwały.

Decyzją polskiego rządu, prezydenci, wójtowie, burmistrzowie, starości, czyli przedstawiciele władz samorządowych, będą mieli obniżone miesięczne pensje. Każdy z nich zarobi średnio o około 1700 złotych mniej. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem samorządy lokalne mają obowiązek przyjąć stosowne projekty uchwał określające maksymalną kwotę uposażenia wójtów, prezydentów burmistrzów i starostów.

Uchwała taka stanęła wczoraj pod obrady samorządu powiatu ostrołęckiego. Wywołało to bardzo ożywioną dyskusję – część radnych uważała, że nie można lekceważyć ustanowionego prawa, część z kolei twierdziła, że nie można pozwalać by strona rządowa „wtrącała się” do samorządu.

- Czuję pewien dyskomfort podczas tej sesji, ponieważ z jednej strony uchwalamy absolutorium i wszyscy zgodnie twierdzimy, że starosta wzorowo wywiązał się z wykonania budżetu. Wszyscy chwalimy zarząd powiatu i starostę, stawiając go za wzór i lidera. Z drugiej jednak strony mamy przyjąć uchwałę, która obniża mu pensję – mówił podczas sesji radny Marek Podolak.

W podobnym tonie wypowiadała się spora część rady. Innego zdania – choć jedynie w kwestii konieczności przyjęcia uchwały, był m.in. radny Piotr Liżewski, który stwierdził, że takie prawo zostało przez rząd ustalone a rolą samorządu jest postępowanie zgodnie z literą prawa.

Sam zainteresowany – starosta Stanisław Kubeł – zaapelował do radnych o przyjęcie projektu uchwały i obniżenie mu pensji.

- Namawiałem radnych do głosowania za obniżeniem mojej pensji. Jest wiele dylematów prawnych dotyczących tej kwestii, pewnie będą odwołania do trybunału konstytucyjnego, ale działać trzeba na podstawie obowiązującego prawa, bez względu na to, jakie ono jest. Już Rzymianie mawiali „Dura lex, sed lex”, w związku z tym namawiałem radnych do głosowania za obniżeniem wysokości wynagrodzenia, tak żeby dostosować się do rozporządzenia premiera, które w tej sprawie funkcjonuje – powiedział nam po sesji starosta Stanisław Kubeł.

W głosowaniu ostatecznie 7 radnych opowiedziało się za przyjęciem projektu uchwały (czyli obniżeniem pensji staroście), 6 było przeciwnych a 4 wstrzymało się od głosu. Starosta z powodów formalnych nie mógł uczestniczyć w głosowaniu.
REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×