2022-04-28T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Stop Hejt Czwórka nie hejtuje

REKLAMA
zdjecie 6394
REKLAMA
zdjecie 6394
1
0
6

Projekt edukacyjny "Stop Hejt Czwórka nie hejtuje", został zapoczątkowany w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce w grudniu 2021 przez Anię Grabowską, Natalię Grabowską i Natalię Świątkowską z klasy 3A1 oraz Elżbietę Niedźwiedzką i Grażynę Napiórkowską.

Wielu uczniów po zdalnym nauczaniu zgłaszało, że spotkało się w Internecie z różnymi przejawiamy niewłaściwych zachowań, krzywdzących lub ośmieszających słów, wpisów, komentarzy, “memów”. Często wskazywali obniżoną odporność psychiczną i bezradność. Podeszłyśmy do tematu z wielką powagą i podjęliśmy działania uświadamiające młodym ludziom szkodliwość niewłaściwego zachowania (hejtu) szczególnie w sieci i mediach społecznościowych.

Hejt w Internecie pojawił się wraz z powstaniem forów dyskusyjnych i portali społecznościowych. Zjawisko hejtu może dotyczyć nie tylko osób publicznych ale również każdego z nas. Najczęściej narażone są na niego osoby młode, które nie wiedzą jak właściwie reagować na hejt co często prowadzi do obniżenia samooceny, wykluczenia rówieśniczego, depresji, a nawet w skrajnych przypadkach do samobójstwa. Chcemy zapobiegać takim sytuacjom i dlatego mówimy o tym w naszym otoczeniu. Im więcej ludzi będzie wiedziało i zrozumie szkodliwość działania hejtu tym skuteczniej mogą pomóc w trudnych sytuacjach osobom potrzebującym. Nawet jeśli sami znajdą się w takiej sytuacji będą wiedziały co zrobić by nie zamknąć się w sobie i pozostać z problemem bez rozwiązania.

Jaki jest cel projektu


Uświadamianie młodzieży i lokalnej społeczności szkodliwości zjawiska hejtu i mowy nienawiści w sieci oraz pokazanie działań i możliwości przeciwdziałania takim zjawiskom. Kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci i młodzieży na dany problem. Zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzeby swojego najbliższego otoczenia – problemu hejtu.

Co została zrobione:


Przygotowaliśmy stałą gazetkę na temat Hejtu i jego szkodliwości a na niej “ dobre słowo na dziś”, każdy może ze sobą zabrać wylosowaną karteczkę i “niespodziankę zapisaną dla Niej/Niego”.
Przeprowadziłyśmy lekcje wychowawcze związane z tematyką a na nich, trochę wiedzy, ćwiczenie, quiz, pogadankę i nagrody dla uczestników lekcji,
W szkole odbyły się spotkania z przedstawicielem Policji Panią Magdaleną Eliasz i cenne rozmowy i zapytania (często indywidualne) związane z hejtem i aspektami prawa karnego,
Odbył się konkurs na Plakat “Stop Hejt” ze słodkimi nagrodami jakie przygotowali nam nasi uzdolnieni cukiernicy,

Planowane działania:
sonda uliczna “Akcja ciasteczko za odpowiedź na pytanie o hejcie”
film z projektu “Stop Hejt - Czwórka nie Hejtuje”
“Akcja Stop Hejt i autograf” - zagadkowo??? - będziemy zdobić szkołę

Projekt realizowany jest w Zwolnieni z Teorii na platformie stworzonej przez Fundację Zwolnieni z Teorii. Został zgłoszony do II edycji Projektu edukacyjno-społecznego „TO(działa)MY!” Fundacji Santander Bank i znaleźliśmy się wśród 13 laureatów konkursu grantowego Fundacji Santander we współpracy z UNICEF Polska. ZSZ 4 otrzymał na ten cel 2000 zł.
REKLAMA
Więcej o: ZSZ 4, stop hejt

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×