Straż Miejska w Ostrołęce systematycznie rozwija swój potencjał ratowniczy. W czerwcu br. dwie funkcjonariuszki pomyślnie ukończyły specjalistyczne szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, otrzymując tytuł ratownika.
Ostatnie miesiące pokazały, jak istotną rolę w systemie bezpieczeństwa miasta odgrywają strażnicy miejscy. W sytuacjach kryzysowych oraz podczas izolowanych zdarzeń medycznych to często oni jako pierwsi docierają na miejsce zdarzenia lub stają się świadkami wypadków podczas rutynowych patroli. Ukończenie kursu przez dwie strażniczki to kolejny krok w strategii wzmacniania możliwości ratowniczych formacji. Dzięki temu w szeregach Straży Miejskiej Ostrołęki służy już siedmiu funkcjonariuszy posiadających tytuł ratownika oraz trzech czynnych strażaków-ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce.
Kluczowe ogniwo w łańcuchu ratownictwa
Ratownicy w straży miejskiej pełnią ważną funkcję. Ich obecność i umiejętności mogą okazać się decydujące w pierwszych, najważniejszych minutach po wystąpieniu zdarzenia.
– Często strażnicy miejscy są pierwsi na miejscu zdarzenia bądź są świadkami wypadków podczas patrolu – podkreślają przedstawiciele jednostki. – Ratownicy w straży miejskiej odgrywają niezwykle istotną rolę w systemie ratownictwa i ochrony zdrowia.
Straż Miejska Ostrołęki od dłuższego czasu realizuje program powiększania potencjału ratowniczego. Ostatnie wydarzenia, w tym różnorodne sytuacje kryzysowe, potwierdziły słuszność tej strategii i pokazały, że straże miejskie są ważnym elementem lokalnego systemu bezpieczeństwa. Zwiększenie liczby wykwalifikowanych ratowników w szeregach straży miejskiej oznacza większe bezpieczeństwo dla mieszkańców Ostrołęki. W sytuacjach nagłych każda sekunda jest na wagę złota, a profesjonalne działania ratowników mogą uratować ludzkie życie lub zminimalizować skutki zdarzenia.