2016-08-25T09:06:16+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Strefy ochronne zagrożone afrykańskim pomorem świń na terenie powiatu ostrołęckiego

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Cztery gminy na trenie powiatu ostrołęckiego znalazły się w strefie ochronnej zagrożonej wystąpieniem afrykańskim pomorem świń. Przy wojewodzie mazowieckim powołano sztab kryzysowy, który ma za zadanie koordynować działania związane z zahamowaniem dalszego rozwoju tego niebezpiecznego wirusa.

21 sierpnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łosicach wyznaczył pierwsze ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń na Mazowszu. W miejscowości Kobylany, w gminie Stara Kornica, zlikwidowano ognisko choroby, liczące 28 sztuk trzody chlewnej. Wojewoda Mazowiecki zaapelował do samorządów o przestrzeganie zaleceń Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łosicach, w tym o oznakowanie wyznaczonych obszarów, przez umieszczenie na ich granicach odpowiednich tablic. W wyznaczonej strefie ochronnej zagrożonej wystąpieniem ASF znalazły się cztery gminy na terenie powiatu ostrołęckiego: Rzekuń, Czerwin, Troszyn i Goworowo. Władze samorządowe już ustawiły odpowiednie tablice informacyjne na granicach objętych zagrożeniem gmin.

Wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera przypomniał, że hodowca ma obowiązek umieszczenia przed wszystkimi obiektami, w których przetrzymywane są świnie, mat dezynfekcyjnych. Zakazane jest organizowanie targów z udziałem świń oraz polowań na zwierzęta łowne, a także wywożenia świń oraz ich materiału biologicznego z gospodarstw bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW przygotują również specjalny informator, który rozesłany zostanie do samorządów.

W posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego udział wzięli oprócz Wojewody Mazowieckiego i Wicewojewodów, Główny Lekarz Weterynarii, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, a także Starosta Powiatu Łosickiego, przedstawiciele służb, inspekcji oraz samorządów.

Afrykański Pomór Świń

W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone.

Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.

REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×