zdjecie 9344
zdjecie 9344
2020-02-10T22:41:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Subregion ostrołęcki. Ta branża to motor napędowy gospodarki. Dane robią wrażenie!

REKLAMA
Zdjęcie główneStanisław Kubeł
REKLAMA
2
0
19
Przetwórstwo rolno-spożywcze jest motorem napędowym gospodarki w naszym regionie. Tak uważa starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł. Dane, które zaprezentował, są dość mocne - wartość z tej branży w 2019 roku to może być nawet siedem miliardów złotych.
 
Choć poniedziałkowe spotkanie z udziałem przedstawicieli rządu i parlamentu dotyczyło planowanej obwodnicy Ostrołęki i spraw drogowych, to jednak starosta Stanisław Kubeł postanowił przytoczyć, jak wygląda napędzanie koniunktury gospodarczej w naszym regionie. Podkreślił, że jest to niezwykle ważny ośrodek na Mazowszu.
 
- Jeśli popatrzymy na subregion ostrołęcki, pod względem PKB jest to trzecie miejsce na Mazowszu, tak przynajmniej w Ministerstwie Rozwoju przedstawiano. Po Warszawie i Płocku mamy tutaj trzecią wartość produktu PKB w przeliczeniu na mieszkańca. Jest to informacja o tyle ważna, że większość kojarzy nas z celulozą i energetyką, ale chcę państwu powiedzieć, że to nie te branże są rozwojowe ostatnio. Po głębszym zbadaniu i spojrzeniu, co się dzieje na przestrzeni czasu, dochodzimy do wniosku, że najważniejsza branża to przetwórstwo rolno-spożywcze - mówił starosta Stanisław Kubeł.
 
Po czym podał dane, które na wszystkich zrobiły wrażenie, a dotyczyły skali przetwórstwa rolno-spożywczego:
 
- Nie wiem, czy państwa nie zatrzelę cyfrą, ale jest to wartość, która może przekroczyć za rok 2019 być może 7 miliardów złotych.
 
A składa się na nią m.in. kilka dużych zakładów - z branży mięsnej czy mleczarskiej. Największym i najbardziej znanym przedsiębiostwem są oczywiście zakłady mięsne z Łysych.
 
- Sama grupa JBB, biorąc pod uwagę produkcję, to ponad 2 tysiące osób zatrudnionych i ponad 2 miliardy złotych, taką informację uzyskałem od szefa. Druga grupa to Polfood, grupa produkująca płatki, kasze, także zakłady mięsne Pekpol, które produkują już ponad 100 tysięcy kilogramów na dobę. Trzecia grupa to mleczarstwo, które odgrywa szczególną rolę, bo oprócz przetwórstwa jest produkowany także surowiec - wymieniał Kubeł.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×