eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Święcenie pokarmów. Tradycja Wielkiej Soboty [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
REKLAMA

Starodawnym zwyczajem było święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Tradycja przetrwała do dziś i w Wielką Sobotę tłumy wiernych z koszyczkami zmierzają do kościoła.

Święcenie pokarmów w Polsce pojawiło się już w XV wieku. Początkowo święcono wyłącznie baranka, obecnie każdy z pokarmów ma swoją symbolikę. Kapłani zachęcają co roku, by przygotowywać wielkanocny koszyczek zgodnie z tradycją i nie przyozdabiać go "znakami nowoczesności".

Sama tradycja spożywania wielkanocnego posiłku sprawiała również, że składano dziękczynienie Panu Bogu, jedząc dary, które od niego pochodzą. Specyfika błogosławieństwa pokarmów polega na tym, że przeprowadzane jest ono na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Pokarmy mają wymiar symboliczny. Zwykle znajduje się baranek wielkanocny, który jest ważnym symbolem chrześcijańskim i oznacza Chrystusa. Mięso, wędliny są na pamiątkę potraw, które były spożywane w czasie paschy. Są też jajka, jako symbol zakorzeniony w historii ludzkości, kultury - jako znak nowego życia. I chleb, bardzo ważny symbol i podstawowy pokarm ludzki.

Do koszyczka często trafia też chrzan jako symbol ziół (w innym znaczeniu - wyciska łzy, przypomina gorycz i ból męki Chrystusa), ale też i sól - jako to, co zapewnia trwałość życia.

Poświęconych pokarmów nie można wyjmować z koszyka do czasu śniadania. Wielkanocne śniadanie powinno się odbyć najwcześniej po porannej rezurekcji. Ze śniadaniem związanych jest również wiele ciekawych zwyczajów: jak na przykład to, że "święcone trzeba całe zjeść", żeby w domu niczego nie zabrakło.

Wielkanoc 2022. Święcenie pokarmów w ostrołęckich parafiach

W ostrołęckich parafiach święcenie pokarmów odbywało się od wczesnych godzin porannych, najczęściej w półgodzinnych odstępach. Towarzyszyła mu krótka modlitwa, kapłani skadali też swoim parafianom śwąteczne życzenia.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×