eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Sytuacja hydrologiczna w regionie wciąż nie najlepsza. Zagrożona praca ostrołęckiej elektrowni [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 994
O sytuacji hydrologicznej w regionie opowiadał m.in. starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, fot. eOstroleka.plO sytuacji hydrologicznej w regionie opowiadał m.in. starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Padające w ostatnim czasie deszcze nieznacznie zahamowały postępującą w regionie suszę, jednak wciąż sytuacja hydrologiczna nie jest w Ostrołęce i powiecie najlepsza. Wciąż istnieje realne zagrożenie funkcjonowania elektrowni a susza bez wątpienia wpłynie negatywnie na płody rolne.

W Starostwie Powiatowym w Ostrołęce odbyło się dziś spotkanie z udziałem wojewody mazowieckiego, Jacka Kozłowskiego, wójtów gmin z terenu powiatu oraz przedstawicieli rady powiatu. Uczestniczący w spotkaniu zapoznali się m.in. z sytuacją hydrologiczną  w regionie.

- W czerwcu i lipcu poziom wód w lokalnych rzekach stale się obniża. Ta tendencja została zahamowana ostatnimi deszczami, obecnie jednak z dnia na dzień wody znów ubywa. Są to zmiany delikatne, po około 1 centymetrze na dobę, jednak ostatnie opady deszczu nie spowodowały poprawy hydrologicznej. Spowodowały za to lekką poprawę sytuacji w rolnictwie, nie wysychają uprawy, ożyły także plantacje plantacje kukurydzy – mówił podczas konferencji starosta ostrołęcki, Stanisław Kubeł.

Jak podkreślił starosta Kubeł, w tym roku rolnicy i hodowcy spodziewają się mniejszej ilości paszy co bez wątpienia przełoży się na znaczny spadek ilości mleka oraz wołowiny w powiecie ostrołęckim. Niektóre gminy, a wśród nich gmina Baranowo, złożyły do wojewody mazowieckiego wnioski o szacowanie strat spowodowanych przez suszę.

Trwająca od dłuższego czasu susza negatywnie wpływa na cały region. Przez niski stan wody na Narwi wciąż zagrożona jest praca ostrołęckiej elektrowni. Nie bez znaczenia na sytuację w regionie pozostają również straty wyrządzone przez przetaczające się w ostatnim czasie nad miastem i powiatem gwałtowne nawałnice.

- Najwięcej problemów meldowały przede wszystkim służby odpowiedzialne za energię elektryczną. W czasie ostatniego huraganu uszkodzonych zostało ponad sto słupów. Mamy również spore zniszczenia w lasach. Straty są obecnie szacowane jednak już wiemy, że będą sięgały kilku tysięcy metrów sześciennych – mówił starosta Kubeł.

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×