zdjecie 4084
zdjecie 4084
zdjecie 4084
2021-05-21T13:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, UJAWNIAMY

Szczepienia jako kryterium przyjęć do przedszkola? Propozycję oceni rada miasta

REKLAMA
REKLAMA
20
6
87

Czy jednym z kryteriów w rekrutacji do publicznych przedszkoli w Ostrołęce będą szczepienia ochronne? Tą kwestią podczas najbliższej sesji rady miasta zajmą się ostrołęccy radni. Kryterium nie byłoby oczywiście obligatoryjne do spełnienia, ale byłoby wysoko punktowane. Ten temat na pewno wzbudzi ogromną dyskusję.

Wprowadzenie kryterium szczepień w trakcie rekrutacji do przedszkoli stało się już faktem w wielu samorządach w Polsce. Mimo krytyki tego typu rozwiązań ze strony antyszczepionkowców, w orzecznictwie sądów administracyjnych pojawiło się stanowisko, zgodnie z którym wprowadzanie realizacji obowiązku poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym, jako kryterium dostępu do publicznych żłobków i przedszkoli, jest dopuszczalne.

Niedługo w Ostrołęce może dojść do takiej sytuacji: jeżeli dziecko będzie miało ważne szczepienia ochronne, to otrzyma więcej punktów w rekrutacji do przedszkola.

Projekt uchwały w tej sprawie zgłosili radni z klubu Bezpartyjne Miasto Ostrołęka.

Obserwowane w ostatnich latach w Polsce istotne zwiększenie liczby osób uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych, zmniejszający się odsetek dzieci zaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak odra, świnka czy różyczka oraz zwiększająca się liczba zachorowań na choroby zakaźne, w szczególności odrę, sprawiają, że podejmowane są różne działania mające na celu realizację lokalnych potrzeb społecznych w zakresie ochrony zdrowia przed chorobami zakaźnymi. Jednym z takich środków jest możliwość wprowadzenia dodatkowego kryterium w procesie rekrutacji do publicznych żłobków lub przedszkoli, polegającego na uzależnieniu przyjęcia dziecka do placówki od realizacji obowiązku szczepień ochronnych

- argumentują, dodając, że eksperci wyliczyli, iż poziom zaszczepienia przeciwko odrze spadł poniżej wskaźnika świadczącego o odporności zbiorowej. To m.in. dlatego wiele samorządów w Polsce decyduje się na dodanie szczepień, jako kryterium w rekrutacji. Czas na Ostrołękę?

Szczepienia nie byłyby oczywiście konieczne, ale dziecko z ważnymi szczepieniami otrzymałoby aż 20 punktów w rekrutacji. Taka sama liczba punktów przysługiwałaby dzieciom, które ze względów zdrowotnych nie mogłyby przyjąć szczepienia.

Poniżej proponowane brzmienie uchwały dotyczącej kryteriów rekrutacji do przdszkoli. Decyzję w tej sprawie radni podejmą na najbliższej sesji, 27 maja. Czy powinni przyjąć czy odrzucić uchwałę? Zachęcamy do dyskusji.


Ustala się następujące kryteria obowiązujące na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych oraz liczbę punktów za każde kryterium:

1) dziecko, obojga rodziców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczących się w trybie dziennym, prowadzących gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą. Kryterium stosuje się również do rodzica samotnie wychowującego dziecko - 20 pkt;

2) dziecko poddane zostało obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub dziecko, które ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza nie może zostać zaszczepione, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz.U. z 2018 r. poz.753, ze zm.) - 20 pkt;

3) rodzina dziecka korzysta ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce, - 10 pkt;

4) dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza już lub bierze udział w postępowaniu rekrutacyjnym do wybranego przedszkola pierwszego wyboru lub szkoły wskazanych na pierwszej pozycji we wniosku - 10 pkt;

5) czas pobytu dziecka powyżej 5 godzin dziennie - 4 pkt;

6) dziecko uczęszczające wcześniej do publicznego żłobka (placówki opieki nad dzieckiem do lat 3) - 2 pkt

REKLAMA
zdjecie 4084

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×