eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Szkoła w Goworowie wśród Przyjaciół Kopernika [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
REKLAMA

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie wraz z Filią w Szczawinie przystąpiła do programu "Szkoła Przyjaciół Kopernika". Organizatorem tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia było Centrum Badań Kopernikańskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Szkoła w Goworowie wśród Przyjaciół Kopernika

Dodatkowo podjęte działania miały sentymentalny wymiar, gdyż dokładnie 50 lat temu szkoła otrzymała imię wielkiego Polaka – Mikołaja Kopernika. Rok 1973 ogłoszony był wówczas w kraju Rokiem Kopernikowskim – w 500 rocznicę urodzin astronoma. Po 50 latach wraz ze znamienitym astronomem szkoła obchodziła okrągły jubileusz, a zdobyty certyfikat stał się doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy o wyjątkowym Patronie. Szkoła w Goworowie zawsze miała i ma ambicje równać do najlepszych, dlatego z dumą od lat stara się realizować maksymę wielkiego astronoma, zgodnie z którą „zadaniem wszystkich nauk szlachetnych jest odciągnąć człowieka od zła i prowadzić jego umysł ku większej doskonałości.”

W ramach realizacji programu szkoła zrealizowała wszystkie zadania obowiązkowe (lekcja z Kopernikiem, film propagujący postać i jego osiągnięcia, gra miejsca o Koperniku, organizacja obchodów związanych z rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika oraz życzenia urodzinowe dla Mikołaja Kopernika) i dodatkowe (wystawa „Polacy- bohaterowie nauki”, festiwal Nauk Kopernika, wirtualna wycieczka „Szlakiem Kopernika”), a także podjęła inne inicjatywy związane z postacią Patrona. W wykonywanie zadań zaangażowała całą społeczność szkolną: uczniów i nauczycieli oraz wszystkie organizacje w niej działające. Do projektu zaangażowano również lokalnych mieszkańców oraz pracowników instytucji i urzędów. Dodatkowo szkoła zorganizowała szereg konkursów, a także wzięła udział w tych ogólnopolskich, które tematyką były związane z Mikołajem Kopernikiem.

152 szkoły z certyfikatem

14 lipca 2023 r. szkoła otrzymała podziękowanie od Rady Programu za udział w przedsięwzięciu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” i bardzo kreatywne podejście do zadań oraz za włączenie tak dużej liczby osób w ich realizację. Program dotarł zasięgiem do ok.100 tys. osób w Polsce i za granicą. Przystąpiło do niego ok. 250 szkół z całego kraju. 152 szkoły otrzymały certyfikat, a spośród nich 11 szkół zostało wyłonionych jako najlepsze. Dzięki determinacji całej społeczności szkolnej na czele z wicedyrektor Anetą Kosek oraz Agnieszką Dąbrowską, które koordynowały projekt, Rada Programu uznała działania za oryginalne i ambitne, co spowodowało, że w ostatecznym podsumowaniu szkoła jest wymieniona na pierwszym miejscu. W związku z tym szkoła otrzymała zaproszenie do Torunia na uroczyste podsumowanie działań.

zdjecie

Zaszczytne wyróżnienie

15 września 2023 r. podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Muzeum Okręgowym Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, w ramach sekcji młodzieżowej „Popularyzacja postaci i osiągnięć Mikołaja Kopernika w edukacji”, podsumowano trzy ogólnopolskie konkursy oświatowe: Projekt „Szkoła Przyjaciół Kopernika”, Konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć dotyczących Mikołaja Kopernika oraz Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaj Koperniku. W towarzystwie znamienitych osobistości – prezydenta miasta Torunia, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki, rektorów uczelni oraz kuratorów oświaty z całej Polski, odbyło się uroczyste podsumowanie, oficjalne wręczenie certyfikatów oraz nagród. Przedstawicielami szkoły była dyrektor Barbara Marianna Grabowska oraz wicedyrektor Aneta Kosek, które z rąk Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – prof. dr hab. Andrzeja Sokali – odebrały zaszczytne wyróżnienie.

Wyjazdowi po odbiór nagród towarzyszyła wycieczka nauczycieli do Torunia i Olsztyna – miast, w których dorastał i rozwijał swoje talenty niezwykły i bez wątpienia znany na całym świecie nasz rodak Mikołaj Kopernik, którego imię dumnie nosi szkoła w Goworowie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×