eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Sztuka, która burzy rytm. Arkadiusz Glegoła otworzył wystawę "Oczekujący" w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1746
REKLAMA
zdjecie 1746
Posłuchaj

W czwartek, 6 listopada 2025 roku, w Galerii Ostrołęka, działającej przy Ostrołęckim Centrum Kultury, odbył się wernisaż wystawy prac Arkadiusza Glegoły. Artysta prezentuje w Ostrołęce swój najnowszy cykl pod zbiorczym tytułem "Oczekujący". To głęboka, egzystencjalna refleksja nad obecnością człowieka w przestrzeni i czasie.

Ekspozycja, która wypełniła salę wystawienniczą przy placu gen. Józefa Bema 14, przyciągnęła miłośników sztuki współczesnej, pragnących zapoznać się z twórczością młodego, warszawskiego artysty.

"Oczekujący": W poszukiwaniu wewnętrznego porządku

Tytułowy cykl "Oczekujący" jest, jak opisuje sam artysta, oparty na przeżyciach i stanowi próbę głębokiej refleksji nad obecnością w przestrzeni. Arkadiusz Glegoła w swoich pracach zwraca uwagę na zjawisko arytmii w codziennym funkcjonowaniu, które powoduje zniekształcony odbiór otoczenia.

Wnikliwa obserwacja ujawnia obrazy pełne sprzeczności, gdzie czas i miejsce określają w rzeczywistości zdeformowany porządek. W tym osobistym procesie artystycznym przedmiotem dążeń staje się fragment dotkliwej, osobistej przestrzeni, która jest oddzielona od realnego świata. Artysta świadomie porusza aspekty codziennej egzystencji, które wyjęte z kontekstu stają się przedmiotem marzeń.

Twórca przyznaje, że interesują go siły, które burzą poczucie wewnętrznego porządku oraz zaburzenie rytmu. Jak czytamy w tekście kuratorskim, jest to wyraz niepewności, ale też dążenia do nowej jakości. Sztuka Glegoły staje się procesem bez określonego początku i końca, gdzie kluczowa jest otwartość na zmiany.

Sylwetka artysty: Arkadiusz Glegoła

Arkadiusz Glegoła (urodzony w 1994 roku w Warszawie) to artysta grafik i malarz. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest trzykrotnym stypendystą rektora ASP oraz uczestnikiem prestiżowej XI edycji wystawy Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie.

Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych (m.in. "Oczekujący" w Galerii Praca Muranów, 2024) i zbiorowych w kraju oraz za granicą (m.in. w Birmingham, Turynie czy Berlinie).

Obecnie Arkadiusz Glegoła pracuje na macierzystej uczelni, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, oraz w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się malarstwem, grafiką oraz eksperymentuje z fotografią.

Informacje o wystawie

Wystawa "Oczekujący" prezentowana jest w Galerii Ostrołęka (Ostrołęckie Centrum Kultury) przy placu gen. Józefa Bema 14, 07-410 Ostrołęka. Wernisaż, który oficjalnie otworzył ekspozycję, odbył się 6 listopada 2025 roku.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Zaloguj się, by komentować
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2026
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16  17  18  19 dk20  21 dk22
dk23  24  25  26  27 dk28  1
×