eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Tabletki z jodkiem potasu trafiają do samorządów. Gminy ustalają system dystrubucji

REKLAMA
zdjecie 8404
REKLAMA
zdjecie 8404

Samorządowcy z naszego regionu wydają zarządzenia porządkujące formalnie ewentualną dystrybucję tabletek z jodkiem potasu, jakie mogą być wydawane mieszkańcom w przypadku, gdyby doszło do zagrożenia radiacyjnego. Choć rząd uspokaja, że na razie zagrożenie nie występuje, procedury na jego wypadek są przygotowywane.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży poinformował, że kierownictwo resortu zdecydowało o rozpoczęciu dystrybucji jodku potasu w ramach działań wyprzedzających, na wypadek zagrożenia radiacyjnego ze strony Rosji. Minister wskazał, że skażenie radiacyjne jest bardzo mało prawdopodobne, "ale na wszelki wypadek odpowiedzialna władza i państwowe instytucje muszą się szykować na takie scenariusze".

- W każdym powiecie w Polsce, w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej są tabletki z jodkiem potasu. Zabezpieczona jest ilość dla wszystkich obywateli - wskazał Poboży. Tabletki trafiają do samorządów, ale na razie nie do obywateli, gdyż zagrożenie obecnie nie występuje, a zażywając tabletkę bez potrzeby, można sobie zaszkodzić.

MSWiA informuje, że jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Wójtowie wydają zarządzenia ws. tabletek z jodkiem potasu

Również samorządy z naszego regionu przygotowują się na ewentualne zagrożenie. Samorządowcy wydają zarządzenia, porządkując kwestie dystrybucji tabletek.

28 września 2022 r. wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak wydał zarządzenie w sprawie organizacji systemu dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem w postaci tabletek jodku potasu na wypadek zdarzenia radiacyjnego na terenie gminy Rzekuń. Określono sposób dystrybucji i wydawania preparatu jodowego na terenie gminy w sytuacji wystąpienia zagrożenia.

Na terenie gminy Rzekuń wyznaczono 7 punktów wydawania preparatów. To szkoły w Rzekuniu (2 punkty), Dzbeninie, Borawem, Ołdakach, Drwęczy i Laskowcu. Koordynację działań w zakresie dystrybucji i wydawania preparatu jodowego powierzono pracownikowi merytorycznemu Urzędu Gminy ds. obrony cywilnej. Koordynacja działań porządkowych należeć będzie do OSP.

Zarządzenie w sprawie organizacji dystrybucji preparatów stabilnego jodu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego wydał także wójt gminy Łyse Grzegorz Fabiszewski. Określono w nim sposób współdziałania w zakresie dystrybucji preparatu jodowego na terenie gminy w oparciu o przygotowany plan.

- Do koordynacji planowania oraz aktualizacji danych dotyczących liczby ludności gminy z podziałem na grupy ryzyka oraz punktów wydawania tabletek jodowych wyznaczam inspektora ds. obronnych, ochrony przeciwpożarowej, leśnictwa i łowiectwa - wskazał wójt.

Procedury są dopełniane. Oby na tym poprzestano

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu do samorządów nastąpiła - jak poinformował rząd - "w związku z informacjami dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie będzie potrzeby dystrybucji tabletek do mieszkańców, a skończy się jedynie na proceduralnych kwestiach uporządkowanych w zarządzeniach samorządowców.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×