eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ten pomnik ostrołęczanie pamiętają doskonale. Stanie w nowym miejscu

REKLAMA
zdjecie 1434
zdjecie 1434
REKLAMA

Ten pomnik ostrołęczanie obserwowali przez lata. Niszczał, w końcu został rozebrany, teraz ma stanąć w innym miejscu. Zgodę na wzniesienie pomnika wyraziła rada miasta.

Prace nad urządzeniem cmentarza komunalnego w Ostrołęce rozpoczęto w 1991 roku. Przed ich ukończeniem na jego terenie wzniesiono pomnik poświęcony wszystkim zmarłym członkom lokalnej społeczności. Pięć krzyży, dwa większe i trzy mniejsze, symbolizowały rodzinę – rodziców i troje dzieci.

Obiekt zaprojektował architekt Jan Deptuła, wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego w Ostrołęce. Uroczyste poświęcenie pomnika i całego cmentarza odbyło się 1 grudnia 1991 r. Ówcześnie obiekt znajdował na niezagospodarowanym obszarze cmentarza, w znacznej odległości od użytkowanej przestrzeni grzebalnej. Po dokonanych na przestrzeni lat inwestycjach pomnik znalazł się na skrzyżowaniu dwóch alejek cmentarnych, a wokół niego powstało wiele nagrobków wraz z przyległą roślinnością.

Z tego względu zmniejszyła się widoczność obiektu, a jego lokalizacja utrudniała przemieszczanie się po cmentarzu oraz dokonywanie niezbędnych prac, jak transport materiałów czy wywóz śmieci. Pod wpływem warunków atmosferycznych na całej powierzchni pomnika pojawiły się liczne pęknięcia, a także spękania ścianek wykonanych z cegły klinkierowej, ubytki na podestach lastryko, widoczna była również wyraźna degradacja spoin spawalniczych. Stan obiektu wywoływał realną obawę o zawalenie się całej konstrukcji na pobliskie nagrobki i alejki.

W związku z tym w grudniu 2021 r. administrator cmentarza – Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. – przeprowadził demontaż stalowych krzyży oraz rozbiórkę pozostałych elementów pomnika. Po konsultacji z administracją cmentarza ustalono koncepcję nowej lokalizacji obiektu. Monument zostanie ustawiony w pasie zieleni przy alei głównej cmentarza, prowadzącej od bramy głównej do kaplicy oraz rozgałęzień na poszczególne sektory.

Zgodę na wzniesienie pomnika wyrazić musieli radni.

- Takie umiejscowienie pomnika pozwoli na jego wyeksponowanie w dobrze widocznym i reprezentacyjnym obszarze, nie wpływając negatywnie na możliwości poruszania się po cmentarzu. Na posiedzeniu w dniu 21 marca 2023 r. pozytywną opinię o wskazanej lokalizacji instalacji obiektu wyraziła Komisja Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Rady Miasta Ostrołęki. Pomnik zostanie odtworzony na wzór zdemontowanego monumentu z wykorzystaniem elementów pozostałych po rozbiórce. Koszty wystawienia obiektu zostaną pokryte ze środków Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółka z o.o - poinformowano w uzasadnieniu projektu uchwały, który rozpatrywany był na sesji 25 maja.

Ostatecznie radni przyjęli projekt uchwały: wcześniej radna Grażyna Sosnowska dziękowała za to, że udało się tę sprawę doprowadzić do końca.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×