zdjecie 9942
zdjecie 9942
zdjecie 9942
zdjecie 9942
2021-04-01T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Terapia DDA

REKLAMA
REKLAMA

Dorastanie w rodzinie, w której jeden lub oboje rodziców mają problem alkoholowy odbija na dziecku piętno, które znacząco potrafi utrudniać życie także w dorosłości. Dorosłe Dzieci Alkoholików cierpią i mają problemy z emocjami, z budowaniem relacji z innymi ludźmi i borykają się z wieloma brakami z dzieciństwa. Dlatego tak ważna jest dla nich odpowiednia terapia.

Co to jest terapia DDA?

Terapia DDA, czyli terapia dla Dorosłych Dzieci Alkoholików przeznaczona jest dla osób dorosłych, które w dzieciństwie żyły w domu z problemem alkoholowym. To forma psychoterapii i wsparcia. U Dorosłych Dzieci Alkoholików statystycznie częściej występują problemy z ciągłym poczuciem winy, uczuciem dojmującego wstydu czy bezradności.

Dorosłe dzieci alkoholików również bardzo często mają problemy z zaufaniem, nawiązywaniem i utrzymywaniem więzi międzyludzkich czy z własnymi emocjami. Może ich paraliżować lęk przed popełnianiem błędów własnych rodziców, mogą też odpychać od siebie ludzi lub lgnąć do nich nawet za bardzo, przez co częściej wikłają się w toksyczne związki.

Terapia DDA jak wygląda?

Terapia DDA może odbywać się zarówno indywidualnie, jak i grupowo. W przypadku terapii indywidualnej dana osoba ma szansę nawiązać bliską relację z terapeutą oraz otworzyć się przed nim i dogłębnie przepracować swoje problemy, zrozumieć mechanizmy, które zostały wypracowane przez trudne dzieciństwo i powoli zmieniać je na lepsze.

Terapia grupowa z kolei skupia się nie tylko na relacji pacjent-terapeuta, a na relacji pomiędzy innymi uczestnikami terapii, których łączy podobny bagaż doświadczeń. Uczestnicy terapii zwierzają się sobie nawzajem, rozmawiają i budują między sobą więź. To forma terapii odpowiednia dla ludzi, którzy nie boją się rozmawiać w większej grupie i chcą czuć się zmotywowane do działania, a także otrzymać wsparcie poza terapią.

Ile trwa terapia DDA?

Czas trwania terapii DDA zależy od wielu czynników i trudno określić go w sposób jednoznaczny. Trzeba jednak przygotować się na pracę przez okres co najmniej kilku miesięcy, bo pewnych rzeczy nie da się rozwiązać w kilka dni czy tygodni.

O tym ile konkretnie będzie trwać terapia dowiesz się podczas spotkania z psychoterapeutą, na którym ustalisz pewien kontrakt, w tym również czas trwania terapii. Jeśli istniałaby potrzeba przedłużenia jej – dowiesz się o tym.

Co daje terapia DDA?

Terapia pomaga Dorosłym Dzieciom Alkoholików przepracować problemy, zrozumieć, że wydarzenia z dzieciństwa nie są winą danej osoby, ale że oddziałują na życie teraźniejsze. Celem terapii jest odzyskanie radości życia i pozbycie się dojmującego poczucia winy. Pomóc poprawić jakość życia i rozwiązać problemy z przeszłości – to właśnie jest cel jaki ma terapia DDA. Warszawa to doskonałe miejsce, by zacząć szukać pomocy.

Warto jest poddać się terapii – nie zmieni się w ten sposób swojego dzieciństwa, ale można znacząco poprawić swoją przyszłość.

 

REKLAMA
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×