„Terytorialsi” rozpoczynają dwutygodniowe szkolenie

W najbliższą sobotę 30 marca odbędzie się już 8 powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej w 5 Mazowieckiej Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza. Kandydaci, z całego Północnego Mazowsza, którzy nigdy nie mieli styczności z służbą wojskową, stawią się w koszarach by wcieleniem rozpocząć dwu tygodniowe szkolenie podstawowe.
Ochotnicy po załatwieniu spraw ewidencyjnych i pobraniu ekwipunku zostaną skoszarowani na terenie ciechanowskiej jednostki, a od niedzieli rozpoczną intensywne szkolenie ogólnowojskowe, zakończone przysięgą wojskową. Po przysiędze, Terytorialsi będą rozwijać zdobyte umiejętności podczas szkoleń rotacyjnych, które odbywać się będą przez 2 dni w miesiącu przez 3 lata, dodatkowo w każdym roku szkolenia czekają ich dwu tygodniowe zgrupowania poligonowe, tzw. szkolenia zintegrowane. Tym sposobem „terytorialsi” odbędą minimum 124 dni szkoleniowe.
Jednym z celów powołania Terytorialnej Służby Wojskowej jest zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych i rezerw osobowych poprzez zaangażowanie do służby wojskowej osób, które nie mogą lub nie są zainteresowane zawodową służbą wojskową. Pierwszy rok funkcjonowania WOT dowiódł, że ta forma służby spotkała się z bezprecedensowym zainteresowaniem i w ocenie żołnierzy umożliwi dobry balans pomiędzy życiem osobistym, zawodowym i służbą wojskową. Analizując dane oraz liczbę kandydatów do służby nie ma zagrożeń dla planowego rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością, jednym z głównych powodów jest możliwość łączenia pracy zawodowej z służbą w WOT. Aż 62% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie, blisko 5% prowadzi własną działalność gospodarczą, 3% utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych a 15% stanowią studenci. Nasi żołnierze to głównie ludzie młodzi - 66% jest w wieku 35 lat oraz mniej a średnia wieku żołnierza OT wynosi 32 lata.
Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już 18,5 tys. żołnierzy, w tym ponad 15 tys. żołnierzy OT oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych. W 5MBOT jest już ponad 1600 żołnierzy a blisko 1400 stanowią Terytorialsi. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.
Źródło: 5 MBOT
Wasze opinie
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Zobacz również
Mieszkańcy powiatu ostrołęckiego zasilili szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej [ZDJĘCIA]
Ferie zakończone przysięgą
5 kolejnych ochotników z Ostrołęki i powiatu zasiliło szeregi 5 MBOT [ZDJĘCIA]
Kolejni terytorialsi z Ostrołęki i powiatu złożyli przysięgę [ZDJĘCIA]
"Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" - spotkanie z przedstawicielami WKU w Ostrołęce
Kolejni „terytorialsi” z 5 MBOT otrzymali powołanie [ZDJĘCIA]

Prawdziwi atleci z Ostrołęki i okolic
Kalendarz imprez
| Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
| 29 | 30 | 1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 | 1 | 2 |




1
6
13
20