2018-12-17T12:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

5 kolejnych ochotników z Ostrołęki i powiatu zasiliło szeregi 5 MBOT [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. 5 MBOT
REKLAMA
5
2
4

W niedzielę, 16 grudnia w Ciechanowie odbyła się ostatnia w tym roku przysięga „Terytorialsów”. Szeregi 5 Mazowieckiego Brygady Obrony Terytorialnej zasilił 51 żołnierzy z północnego Mazowsza. 5 ochotników to mieszkańcy Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

Śnieg sypiący z nieba, nie zniechęcił mieszkańców Ciechanowa i okolic żeby w niedzielny poranek pojawić się na Dniu Otwartych Koszar w jednostce wojskowej przy ul. Wojska Polskiego 54. Licznie przybyli odwiedzający, mieli okazję obejrzeć sprzęt, jakim dysponują Wojska Obrony Terytorialnej, poznać specyfikę i warunki Terytorialnej Służby Wojskowej a także ofertę przygotowaną dla nowych kandydatów.

Punktem kulminacyjnym była ceremonia zaprzysiężenia nowych „Terytorialsów”. Tym razem w obecności rodzin, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów i dowództwa WOT, przysięgę na sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Ostrołęka, złożyło 51 żołnierzy Północnego Mazowsza. Wśród nich było aż 13 kobiet.  

Podczas uroczystości, został odczytany list Ministra Obrony Narodowej: „Podejmując decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, staliście się częścią formacji wojskowej, nadający szczególny – lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju. Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko stanowicie istotnej wzmocnienie siły obronnej naszego kraju. Swoim zaangażowaniem i poświęceniem, wykazanym podczas intensywnego szkolenia dowiedliście, że prawo do noszenia żołnierskiego munduru traktujecie jako osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt.”

Dowódca Brygady w swoim przemówieniu skupił się na podsumowaniu rocznej działalności Brygady: - Zbudowaliśmy od podstaw jednostkę wojskową, która już dziś ma w swoich szeregach ponad półtora tysiąca żołnierzy, z czego ponad 1300 to ochotnicy, a swoim rejonem odpowiedzialności obejmuje 17 powiatów Północnego Mazowsza i siedmiu dzielnic Prawobrzeżnej Warszawy. …Nasza brygada to nie tylko potencjał ludzki ale również nowoczesny sprzęt, który mamy na wyposażeniu i którego z miesiąca na miesiąc przybywa – mówił.

Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgę wojskową, wstąpili do służby 1 grudnia. Wtedy rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych do Wojsk Obrony Terytorialnej. Równolegle trwało również szkolenie rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów. „Terytorialsi” przysięgający w Ciechanowie zasilą szeregi 3 istniejących już batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach, Komorowie i w Ciechanowie, natomiast część z nich trafi do ciechanowskich samodzielnych pododdziałów. Kolejne powołanie do służby w 5 MBOT, odbędzie się 26 stycznia.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×