2018-09-25T11:32:34+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kolejni mieszkańcy naszego regionu wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
5
4
4

W minioną niedzielę 23 września br. w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się kolejna, już 4 przysięga żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. W szeregi jednostki wstąpił kolejnych 10 mieszkańców powiatu ostrołęckiego.

 
W obecności rodzin, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów, dowództwa WOT oraz licznie przybyłych mieszkańców, słowa przysięgi wypowiedziało 81 żołnierzy, Północnego Mazowsza. Wśród nowo zaprzysiężonych znalazło się aż 10 mieszkańców powiatu ostrołęckiego.  Wsparciem dla przysięgających były koleżanki i koledzy, którzy zaprzysiężeni zostali na wcześniejszych przysięgach w Ostrołęce, Łosicach i Ciechanowie.
 
Podczas uroczystości został odczytany list Ministra Obrony Narodowej, w którym napisał: „…pamiętajcie, że w naszej tradycji służba wojskowa, zawsze zajmowała szczególne miejsce. Niezależnie od tego, czy była pełniona w czasie pokoju czy w czasie wojny, stanowiła symbol społecznej dojrzałości. Podjęliście decyzje o wstąpieniu w szeregi 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, będącej częścią Wojsk Obrony Terytorialnej, których zadaniem jest służba lokalnej społeczności. Zarówno podczas wojny jak i sytuacjach kryzysowych, macie być zawsze blisko potrzebujących. …”
 
Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgi wojskowe wstąpili do służby 8 września. Wtedy rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych do Wojsk Obrony Terytorialnej. Równolegle trwają szkolenia rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów. Terytorialsi przysięgający w Ostrowi Mazowieckiej, zasilą szeregi 2 istniejących już batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach i Komorowie a ponad 30 żołnierzy trafi do ciechanowskich samodzielnych pododdziałów tj. kompanii dowodzenia oraz kompanii wsparcia. Wkrótce swoje funkcjonowanie rozpocznie kolejny batalion, który powstanie w Zegrzu.
 
Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe), kończące się przysięgą wojskową oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Oba rodzaje szkoleń są wstępem do zasadniczego – trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy OT. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. 
 
Od momentu powołania piątego rodzaju sił zbrojnych, na początku 2017 roku, w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 13 tysięcy żołnierzy a co 10 żołnierz jest kobietą. Do końca roku ma ich być już ok 20 tysięcy, w tym ponad 17 tysięcy będą stanowić ochotnicy.
 
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”
 
Jednostka powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Misją 5. Mazowieckiej Brygada Obrony Terytorialnej, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. Natomiast w czasie wojny Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.
 
Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1000 żołnierzy.
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 11:51 25-09-2018,   50%
U nas nawet koszar nie zrobili tylko w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu, a można byłoby zagospodarować budynki po starej komendzie. Młodzi by zostali,  inni  by przyjechali, a tak muszą wyjeżdżać.
Dodatkowo miasto bez dworca, połączeń autobusowych i kolejowych z regionem to kto tu wróci?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:18 25-09-2018,   50%
Naprawdę po starej komendzie chciałbyś by był tam WOT? Najlepiej tam robić koszary gdzie wcześniej było wojsko.

Jak to miasto bez dworca, połączeń autobusowych i kolejowych z regionem? Jeśli to prawda, to udaj się do marszałka.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:22 25-09-2018,   50%
Człowieku nie wypowiadaj się. Widać, że w wojsku nie byłeś. Dworce w Ostrołęce gorsze niż w krajach trzeciego świata, a połączenia z regionem to porażka.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:01 25-09-2018,   50%
W sprawie dworca i połączeń z regionem udaj się do marszałka. Widać, że w wojsku nie byłeś i starej komendy nie zwiedzałeś.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1