zdjecie 5390
zdjecie 5390
zdjecie 5390
2017-09-05T09:40:13+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Łomża: Żołnierska przysięga na Starym Rynku [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. lomza.pl
REKLAMA
7
1
0

- Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej… – od tych słów roty przysięgi wojskowej rozpoczęło się uroczyste ślubowanie żołnierzy z 13. batalionu lekkiej piechoty w Łomży, wchodzącego w skład 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ślubowanie odbyło się na Starym Rynku w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców Łomży.

- Słowa roty przysięgi wojskowej to niewątpliwy honor, wzruszający moment, który zapadnie w pamięć każdego z was. Ale jest to jeszcze coś więcej, to zobowiązanie, które będzie trwało do końca życia.  Zobowiązanie do braterstwa, gotowości do obrony granic Rzeczypospolitej Polskiej. Nie każdy może zastąpić tego zaszczytu – zwracał się do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, specjalnie przybyły na tę uroczystość, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Michał Dworczyk. - Jesteśmy z Was dumni, że podjęliście decyzję o służbie w szeregach polskich siłach zbrojnych. Za to chciałbym Wam serdecznie podziękować. Chcę podziękować również Waszym rodzicom - za to, że wychowali Was w duchu patriotyzmu i poczucia obowiązku obywatelskiego wobec Ojczyzny – mówił Dworczyk. W trakcie swojego wystąpienia dodał, że "terytorialsi" nie są związani z żadną formacją polityczną. - Dla każdego żołnierza jedyną partią jest Rzeczypospolita Polska. Jedynym celem jest obrona jej granic i obywateli – podkreślał.

Uroczystą przysięgę złożyło dziewięćdziesięciu żołnierzy 13. batalionu lekkiej piechoty w Łomży, którzy musieli najpierw przejść szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Uczestniczyli w testach sprawnościowych, zostali poddani badaniu Body Mass Index oraz badaniom lekarskim. Zapoznali się również z zasadami taktyki, przetrwania na polu walki, obycia z bronią i bezpiecznego posługiwania się nią. Dla każdego z nich był to pierwszy kontakt z wojskiem. - Przez szesnaście dni intensywnego szkolenia, z dala od swoich rodzin i domów laliśmy pot. Ten czas trudnych ćwiczeń, trudu i znoju, stworzył z ludzi sobie obcych strzelecką gromadę. Gromadę, z którą byli i są nasi przełożeni, dowódcy. To dzięki nim, my jeszcze niedawno cywile, staliśmy się żołnierzami piątego rodzaju sił zbrojnych – przemawiał w imieniu żołnierzy szeregowy Jacek Bagiński. - Panie ministrze jesteśmy gotowi! – oznajmił.

Do "terytorialsów" składających przysięgę zwrócił się także płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi 13. batalion lekkiej piechoty. - Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Przysięga stanowi symbol włączenia w szeregi Wojska Polskiego i rozpoczęcia służby na rzecz Ojczyzny. (…) Stojąc w żołnierskich szeregach potwierdzacie swoją gotowość do tego, by zawsze we wszystkich okolicznościach stać na straży najważniejszych wartości. Życzę, aby służba wojskowa przyniosła Wam zaszczyt i satysfakcję – mówił do ochotników płk Kocanowski.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który uczestniczył w wydarzeniu na Starym Rynku nie ma wątpliwości, że powstanie batalionu "to już pewna namiastka wojska", które stacjonowało w mieście nad Narwią od pokoleń. Dodaje, że wprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości działania, są bardzo dobrym rozwiązaniem. - Nowy rodzaj sił zbrojnych ma wzmocnić granice naszego kraju, a co za tym idzie poprawić bezpieczeństwo obywateli. Łomża została uwzględniona jako jeden z silnych punktów na mapie Polski – uważa włodarz miasta.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, mają służyć przede wszystkim ludziom. W czasie pokoju "terytorialsi" będą wspierali lokalną społeczność, między innymi przeciwdziałając powstawaniu klęsk żywiołowych czy zwalczając ich skutki. 13. batalion lekkiej piechoty będzie składał się żołnierzy zawodowych, a także wyszkolonych obywateli – pełniących terytorialną służbę wojskową dyspozycyjnie oraz odbywających ćwiczenia rotacyjne (minimum raz w miesiącu). Docelowo ma liczyć ponad siedmiuset żołnierzy. Ochotnicy wciąż mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży przy ul. Polowej 12. Dowódca tworzącego się batalionu ppłk Krzysztof Rabek liczy, że mieszkańcy miasta i regionu będą chętnie zasilali szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Źródło: lomża.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×