zdjecie 8434
zdjecie 8434
2017-07-12T09:14:42+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zostań żołnierzem czynnej służby wojskowej. WKU zaprasza rekrutów

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
6
2
1

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Ostrołęce trwa nabór do różnych form czynnej służby wojskowej. Poszukiwani są ochotnicy bez wyszkolenia wojskowego zarówno mężczyźni jak i kobiety do czteromiesięcznej służby przygotowawczej, która rozpoczyna się we wrześniu.

W trakcie jej pełnienia żołnierz otrzymuje uposażenie w wysokości 960 zł miesięcznie, odbywa szkolenie podstawowe i specjalistyczne oraz składa przysięgę wojskową. Po jej odbyciu nabywa prawo do wypłaty odprawy finansowej  w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (2000 zł) i uzyskuje tytuł żołnierza rezerwy, który uprawnia do ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. Nabór do służby przygotowawczej ma charakter konkursowy, wszyscy ochotnicy są poddawani badaniom psychologicznym, a osoby nie posiadające określonej kategorii zdolności do służby wojskowej także badaniom w wojskowych komisjach lekarskich.

Na terenie województwa mazowieckiego trwa formowanie jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) , które będą miały bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo w wymiarze lokalnym, jako komponent Sił Zbrojnych mający przeciwdziałać zagrożeniom militarnym, ale przede wszystkim mają one być ważnym elementem systemu zarządzania kryzysowego. Poprzez bezpośrednią współpracę z administracją publiczną, w tym samorządową będą gotowe do szybkiego i skutecznego udziału żołnierzy między innymi w celu przeciwdziałania lub usuwania skutków klęsk żywiołowych lub w przypadku zaistnienia innych sytuacji kryzysowych o zasięgu lokalnym.

W jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej czekają miejsca dla ochotników do pełnienia terytorialnej służby wojskowej (TSW). Do jej odbycia mogą być powołane osoby pełnoletnie, uczące się, bezrobotne i pracujące zawodowo posiadające wyszkolenie wojskowe (żołnierze rezerwy) jak i osoby, które nigdy w wojsku nie służyły. W przypadku tej drugiej grupy terytorialna służba wojskowa poprzedzona będzie 16-to dniowym szkoleniem podstawowym (tzw. „szesnastką’) podczas, którego nowi adepci obrony terytorialnej nauczą się żołnierskiego abecadła i złożą przysięgę wojskową. „Terytorialsi” będą pełnić służbę rotacyjnie w jednostce wojskowej przez minimum dwa dni wolne od pracy w miesiącu oraz raz w roku jednorazowo przez 14 dni w miesiącach letnich. W pozostałym okresie będą ją pełnić dyspozycyjne (w domu), będąc w gotowości do natychmiastowego stawienia się w razie potrzeby w „swojej” jednostce obrony terytorialnej z zadaniem pogłębiania wiedzy wojskowej i fachowej oraz dbania o sprawność fizyczną. Za każdy dzień rotacyjnego pełnienia służby terytorialnej żołnierz otrzyma uposażenie zależne od posiadanego stopnia (dla szeregowego około 91 zł) oraz stały dodatek za gotowość bojową w wysokości 320 zł miesięcznie za jej pełnienia dyspozycyjnie. Terytorialną służbę wojskową można będzie pogodzić z nauką, pracą i obowiązkami rodzinnymi, a co do zasady będzie ona pełniona rotacyjnie w pobliżu miejsca zamieszkania. Żołnierz służby terytorialnej będzie w domu przechowywał umundurowanie, w którymi będzie się stawiał do pełnienia służby rotacyjnej lub w razie wezwania dowódcy, a po trzech latach jej pełnienia będzie miał pierwszeństwo przy ubieganiu się do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej w szkołach i uczelniach wojskowych.

Zapowiadane na najbliższe lata plany zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych, w tym liczby żołnierzy zawodowych, powodują, że coraz więcej jednostek wojskowych prowadzi nabór na stanowiska żołnierzy zawodowych głównie szeregowych. Informacje o takich jednostkach i o wolnych stanowiskach zamieszczane są na stronie internetowej WKU w Ostrołęce. Szeregowy zawodowy oprócz prestiżu i stabilnych warunków służby może liczyć na uposażenie miesięczne w wysokości 3200 zł (około 2600 netto).

Służba wojskowa to zaszczyt, dający wiele satysfakcji i możliwości osobistego rozwoju, a przede wszystkim służy umacnianiu bezpieczeństwa Polski i jej obywateli, w tym bezpieczeństwa społeczności lokalnych - naszych miast, wiosek, domów i rodzin nie tylko przed zagrożeniami militarnymi ale także w sytuacjach kryzysowych.

Wszystkich zainteresowanych - mężczyzn i kobiety - którym na sercu leży nasze bezpieczeństwo  zapraszamy do składania wniosków o powołanie do służby przygotowawczej lub terytorialnej służby wojskowej, a po więcej informacji zapraszamy na  stronę internetową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce www.ostroleka.wku.wp.mil.pl lub do naszej siedziby naprzeciwko „starego szpitala”.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~nick , 09:39 12-07-2017,   100%
podajcie wiek kandydatów
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4  5  6 dk7
dk8  9  10  11  12  13  14
dk15  16  17  18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27  28
dk29  30  31  1  2  3  4
×