2017-07-12T09:14:42+02:00 eOstroleka.pl 10 0 5 6
Ostrołęka,

Zostań żołnierzem czynnej służby wojskowej. WKU zaprasza rekrutów

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
3
2
1
Najlepszy komentarz
~nick , 09:39 12-07-2017,   -
podajcie wiek kandydatów
odpowiedz   •   oceń :  
W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Ostrołęce trwa nabór do różnych form czynnej służby wojskowej. Poszukiwani są ochotnicy bez wyszkolenia wojskowego zarówno mężczyźni jak i kobiety do czteromiesięcznej służby przygotowawczej, która rozpoczyna się we wrześniu.

W trakcie jej pełnienia żołnierz otrzymuje uposażenie w wysokości 960 zł miesięcznie, odbywa szkolenie podstawowe i specjalistyczne oraz składa przysięgę wojskową. Po jej odbyciu nabywa prawo do wypłaty odprawy finansowej  w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (2000 zł) i uzyskuje tytuł żołnierza rezerwy, który uprawnia do ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. Nabór do służby przygotowawczej ma charakter konkursowy, wszyscy ochotnicy są poddawani badaniom psychologicznym, a osoby nie posiadające określonej kategorii zdolności do służby wojskowej także badaniom w wojskowych komisjach lekarskich.

Na terenie województwa mazowieckiego trwa formowanie jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) , które będą miały bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo w wymiarze lokalnym, jako komponent Sił Zbrojnych mający przeciwdziałać zagrożeniom militarnym, ale przede wszystkim mają one być ważnym elementem systemu zarządzania kryzysowego. Poprzez bezpośrednią współpracę z administracją publiczną, w tym samorządową będą gotowe do szybkiego i skutecznego udziału żołnierzy między innymi w celu przeciwdziałania lub usuwania skutków klęsk żywiołowych lub w przypadku zaistnienia innych sytuacji kryzysowych o zasięgu lokalnym.

W jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej czekają miejsca dla ochotników do pełnienia terytorialnej służby wojskowej (TSW). Do jej odbycia mogą być powołane osoby pełnoletnie, uczące się, bezrobotne i pracujące zawodowo posiadające wyszkolenie wojskowe (żołnierze rezerwy) jak i osoby, które nigdy w wojsku nie służyły. W przypadku tej drugiej grupy terytorialna służba wojskowa poprzedzona będzie 16-to dniowym szkoleniem podstawowym (tzw. „szesnastką’) podczas, którego nowi adepci obrony terytorialnej nauczą się żołnierskiego abecadła i złożą przysięgę wojskową. „Terytorialsi” będą pełnić służbę rotacyjnie w jednostce wojskowej przez minimum dwa dni wolne od pracy w miesiącu oraz raz w roku jednorazowo przez 14 dni w miesiącach letnich. W pozostałym okresie będą ją pełnić dyspozycyjne (w domu), będąc w gotowości do natychmiastowego stawienia się w razie potrzeby w „swojej” jednostce obrony terytorialnej z zadaniem pogłębiania wiedzy wojskowej i fachowej oraz dbania o sprawność fizyczną. Za każdy dzień rotacyjnego pełnienia służby terytorialnej żołnierz otrzyma uposażenie zależne od posiadanego stopnia (dla szeregowego około 91 zł) oraz stały dodatek za gotowość bojową w wysokości 320 zł miesięcznie za jej pełnienia dyspozycyjnie. Terytorialną służbę wojskową można będzie pogodzić z nauką, pracą i obowiązkami rodzinnymi, a co do zasady będzie ona pełniona rotacyjnie w pobliżu miejsca zamieszkania. Żołnierz służby terytorialnej będzie w domu przechowywał umundurowanie, w którymi będzie się stawiał do pełnienia służby rotacyjnej lub w razie wezwania dowódcy, a po trzech latach jej pełnienia będzie miał pierwszeństwo przy ubieganiu się do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej w szkołach i uczelniach wojskowych.

Zapowiadane na najbliższe lata plany zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych, w tym liczby żołnierzy zawodowych, powodują, że coraz więcej jednostek wojskowych prowadzi nabór na stanowiska żołnierzy zawodowych głównie szeregowych. Informacje o takich jednostkach i o wolnych stanowiskach zamieszczane są na stronie internetowej WKU w Ostrołęce. Szeregowy zawodowy oprócz prestiżu i stabilnych warunków służby może liczyć na uposażenie miesięczne w wysokości 3200 zł (około 2600 netto).

Służba wojskowa to zaszczyt, dający wiele satysfakcji i możliwości osobistego rozwoju, a przede wszystkim służy umacnianiu bezpieczeństwa Polski i jej obywateli, w tym bezpieczeństwa społeczności lokalnych - naszych miast, wiosek, domów i rodzin nie tylko przed zagrożeniami militarnymi ale także w sytuacjach kryzysowych.

Wszystkich zainteresowanych - mężczyzn i kobiety - którym na sercu leży nasze bezpieczeństwo  zapraszamy do składania wniosków o powołanie do służby przygotowawczej lub terytorialnej służby wojskowej, a po więcej informacji zapraszamy na  stronę internetową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce www.ostroleka.wku.wp.mil.pl lub do naszej siedziby naprzeciwko „starego szpitala”.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~nick , 09:39 12-07-2017,   -
podajcie wiek kandydatów
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
 23  24  25 26 27 28 29
 30 31  1  2  3  4  5