2018-09-04T10:23:52+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Przybędzie żołnierzy WOT. Jak dołączyć do obrony terytorialnej?

REKLAMA
REKLAMA
7
2
12

8 września brama ciechanowskich koszar, ponownie otworzy się dla ok 100 kandydatów do Wojsk Obrony Terytorialnej. To już 5 powołanie do służby w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.


W nadchodzącą sobotę, do jednostki wojskowej przy ul. Wojska Polskiego przybędą ochotnicy z Północnego Mazowsza, by rozpocząć tzw. „szesnastkę”, czyli trwające 16 dni, szkolenie podstawowe, którego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. Po upływie tygodnia, do szkolących się, dołączą kandydaci mający już wcześniej styczność z wojskiem, by rozpocząć 8 – dniowe szkolenie wyrównawcze. Oba szkolenia odbędą się w Siedlcach na Strzelnicy Garnizonowej oraz na Placu Ćwiczeń Taktycznych Gołobórz. „Szesnastka” oraz „ósemka” rozpoczynają 3-letni cykl szkolenia Terytorialsa.

Jak dołączyć do WOT?

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień właściwej do swojego miejsca zamieszkania, należy złożyć wniosek o powołanie do służby. Na rzecz 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej działa 7 WKU (w Ciechanowie, Siedlcach, Wyszkowie, Ostrołęce, Mińsku Mazowieckim oraz na terenie 2 dzielnic Warszawy: Praga i Śródmieście)
W czasie, kiedy WKU proceduje dokumentację, ochotnik powinien rozpocząć przygotowania: zapoznać się z materiałami, które pozwolą odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej (dostępne na stronach WKU lub WOT), zadbać o podniesienie Swojej sprawności fizycznej. WKU, poinformuje o proponowanych terminach wizyty w jednostce. Podczas takiej wizyty ochotnika zapoznaje się  z jednostką, ze specyfiką służby terytorialnej oraz z harmonogramem szkolenia. Podczas wizyty w jednostce pobierane są również pomiary by przygotować mundur i buty.

Kolejnym krokiem jest spotkanie z Komisją kwalifikacyjną, ma to formę rozmowy sprawdzającej wiedzę kandydata z zakresu udostępnionych materiałów informacyjnych. Podczas spotkania analizowana jest także dokumentacja dostarczona przez kandydata.

Pozytywny wynik kwalifikacji będzie skutkował skierowaniem kandydata na badania lekarskie i psychologiczne. Po otrzymaniu pozytywnych orzeczeń wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej kandydatowi zostanie doręczona karta powołania. Nastąpi to nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia.
Misja i zadania Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Stanowią one uzupełnienie i jednocześnie są komplementarna częścią potencjału obronnego Polski. Misją WOT-u jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Obecnie służbę w WOT pełni 12 tys. ochotników, do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do 20 tys.

WOT na Północnym Mazowszu

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną  z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą  4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Misją 5. Mazowieckiej Brygada Obrony Terytorialnej, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. Natomiast w czasie wojny Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1000 żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 10:27 04-09-2018,   56%
Wszędzie coś się dzieje, a u nas nic. Ani nie mamy własnego dworca, ani obrony. Co za gospodarz.
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 11:30 04-09-2018,   38%
Który kandydat do władz miasta chce budować dworzec autobusowy czy koszary WOT? To należy do zadań miasta?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:39 04-09-2018,   62%
@~tępiciel lemingów Dobra już wiemy, Twój kandydat nic nie może, biadolenia o PO, a stary szpital, basen, komisariat popadają w ruinę jak most i dworzec. Już chyba wszyscy wiedzą, że wy nic nie chcecie dla Ostrołęki tylko muzea i pomniki, a i co rok większe nagrody i premie za 12 lat sielanki. Do wymiany.
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 11:59 04-09-2018,   40%
Miasto nigdy nie miało dworca. Do wymiany ci, którzy sprzedali PKS zamiast oddać miastu.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:28 04-09-2018,   62%
@~tępiciel lemingów I według tego co piszesz mieć nie będzie, zamiast dworca będzie muzeum, do którego już miasto dokłada setki tysięcy złotych.

Jeżeli twój kandydat uważa, że mieszkańcy potrzebują muzeum, a nie potrzebują dworca autobusowego.
Nie potrzebują nowiutkiego mostu z programu most dla regionów, a przeprawę tymczasową do jednego ronda,
potrzebują fontannę a zlikwidowano im połowę przejazdów MZK i ludzie nie mają jak dojechać do pracy czy szkoły lub lekarza

To tylko pogratulować tak odważnej wizji, którą przedstawicie mieszkańcowm w nadchodzących wyborach.
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 13:06 04-09-2018,   36%
Jeśli Twój kandydat uważa, że budowa czy kupno dworca to obowiązek miasta to się myli.
odpowiedz   •   oceń :  
~Młodzi wojownicy, 13:17 04-09-2018,   65%
@~tępiciel lemingów W Ostrołęce nie ma miejsca na koszary? Weż chłopie przestań pitolić takie farmazony. Co za czub? Wszędzie jakieś bzdety wypisuje. Ilu młodych zostałoby w koszarach w  Ostrołęce, a tak wyjadą do innych miast i już nie wrócą. Chcecie to miasto wyludnić z młodych ludzi? Sylwestra do d u p y. Żadnych  ciekawych imprez. Kasa idzie tylko na nagrody. Porażka
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 14:18 04-09-2018,   40%
@~Młodzi wojownicy Miasto ma budować koszary? Porażka z takimi kandydatami.
odpowiedz   •   oceń :  
~ha ha ha, 14:49 04-09-2018,   63%
@~tępiciel lemingów niech zgadnę, miasto ma nic nie robić po za wypłacaniem nagród i premii wybrańcom? Kto na was będzie głosował?
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 17:54 04-09-2018,   39%
@~ha ha ha A co ma robić ? Budować dworzec, koszary.
odpowiedz   •   oceń :  
~proste, 18:20 04-09-2018,   54%
@~Młodzi wojownicy Według tego co mówi tępiciel lemingów to nic nie będą robić, dlatego trzeba wybrać innych.
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 20:28 04-09-2018,   37%
@~proste Dlaczego mają budować dworzec lub koszary? Czy to obowiązek miasta?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń