eOstroleka.pl
Polska,

Przybędzie żołnierzy WOT. Jak dołączyć do obrony terytorialnej?

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
REKLAMA

8 września brama ciechanowskich koszar, ponownie otworzy się dla ok 100 kandydatów do Wojsk Obrony Terytorialnej. To już 5 powołanie do służby w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.


W nadchodzącą sobotę, do jednostki wojskowej przy ul. Wojska Polskiego przybędą ochotnicy z Północnego Mazowsza, by rozpocząć tzw. „szesnastkę”, czyli trwające 16 dni, szkolenie podstawowe, którego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. Po upływie tygodnia, do szkolących się, dołączą kandydaci mający już wcześniej styczność z wojskiem, by rozpocząć 8 – dniowe szkolenie wyrównawcze. Oba szkolenia odbędą się w Siedlcach na Strzelnicy Garnizonowej oraz na Placu Ćwiczeń Taktycznych Gołobórz. „Szesnastka” oraz „ósemka” rozpoczynają 3-letni cykl szkolenia Terytorialsa.

Jak dołączyć do WOT?

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień właściwej do swojego miejsca zamieszkania, należy złożyć wniosek o powołanie do służby. Na rzecz 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej działa 7 WKU (w Ciechanowie, Siedlcach, Wyszkowie, Ostrołęce, Mińsku Mazowieckim oraz na terenie 2 dzielnic Warszawy: Praga i Śródmieście)
W czasie, kiedy WKU proceduje dokumentację, ochotnik powinien rozpocząć przygotowania: zapoznać się z materiałami, które pozwolą odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej (dostępne na stronach WKU lub WOT), zadbać o podniesienie Swojej sprawności fizycznej. WKU, poinformuje o proponowanych terminach wizyty w jednostce. Podczas takiej wizyty ochotnika zapoznaje się  z jednostką, ze specyfiką służby terytorialnej oraz z harmonogramem szkolenia. Podczas wizyty w jednostce pobierane są również pomiary by przygotować mundur i buty.

Kolejnym krokiem jest spotkanie z Komisją kwalifikacyjną, ma to formę rozmowy sprawdzającej wiedzę kandydata z zakresu udostępnionych materiałów informacyjnych. Podczas spotkania analizowana jest także dokumentacja dostarczona przez kandydata.

Pozytywny wynik kwalifikacji będzie skutkował skierowaniem kandydata na badania lekarskie i psychologiczne. Po otrzymaniu pozytywnych orzeczeń wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej kandydatowi zostanie doręczona karta powołania. Nastąpi to nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia.
Misja i zadania Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Stanowią one uzupełnienie i jednocześnie są komplementarna częścią potencjału obronnego Polski. Misją WOT-u jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Obecnie służbę w WOT pełni 12 tys. ochotników, do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do 20 tys.

WOT na Północnym Mazowszu

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną  z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą  4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Misją 5. Mazowieckiej Brygada Obrony Terytorialnej, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. Natomiast w czasie wojny Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1000 żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×