eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo, TYLKO U NAS

To była wyjątkowa pielgrzymka. Ostrołęcka grupa znów wyruszy na Jasną Górę

REKLAMA
zdjecie 4610
Rodzina nadzieją jutra - hasło pielgrzymki z 1994 rokuRodzina nadzieją jutra - hasło pielgrzymki z 1994 roku
REKLAMA

Piesza pielgrzymka z Ostrołęki na Jasną Górę to wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie duchową podróż, pokonywanie trudności oraz wzmacnianie wspólnoty. Wierni wyruszają na trasę, pragnąc oddać cześć Matce Bożej i odnaleźć wewnętrzny spokój podczas długiej trasy do Częstochowy. Pielgrzymi wyruszają 1 sierpnia, a my wspominamy 1994 rok: to wtedy ostrołęcka grupa wyruszyła na szlak po raz pierwszy.

Piesza pielgrzymka. Z Ostrołęki na Jasną Górę

Pielgrzymka rozpoczyna się z wiarą i entuzjazmem, kiedy to uczestnicy wychodzą wspólnie z Ostrołęki po mszy świętej w parafii pw. Nawiedzenia NMP. Znak krzyża i do przodu - od tego momentu przez 13 dni liczy się tylko jeden cel.

To także walka z samym sobą i swoimi słabościami. Chociaż czasem zmęczenie i ból towarzyszą pątnikom na drodze, duchowe wsparcie i wspólna modlitwa pozwalają na pokonanie trudności.

Kulminacyjnym momentem jest dotarcie na Jasną Górę. Radość, która towarzyszy zakończeniu pielgrzymki i osiągnięciu celu, jest nie do opisania. Uczestnicy dziękują Matce Bożej za opiekę i błogosławieństwo w trakcie całej pielgrzymki, zanosząc jej także swoje intencje.

Wyjątkowa pielgrzymka 1994. "Rodzina nadzieją jutra"

Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę odbędzie się już po raz 39. 1 sierpnia 1984 roku po raz pierwszy wierni z naszej diecezji wyruszyli do Częstochowy. Liczba pielgrzymów z roku na rok rosła. W końcu do łomżyńskich pielgrzymów dołączyli ci z Ostrołęki - w 1994 roku wyruszyła na trasę grupa czerwona (później doszła grupa zielona, na koniec była jedna czerwono-zielona, czyli... arbuzowa).

Właśnie z tej pierwszej, historycznej pielgrzymki grupy ostrołęckiej, zachowały się niezwykle ciekawe materiały. Czerwona przypinka, którą pątnicy mieli ze sobą w trakcie wędrówki, jak również pielgrzymkowa legitymacja, w której zapisano wszystkie najważniejsze informacje, włącznie z trasą.

- Jesteśmy jedną wielką rodziną pielgrzymkową, rezygnujemy zatem formy "pan, pani", a zwracamy się do siebie nawzajem "siostro, bracie", starając się, by słowa nie były w naszych ustach sloganem czy frazesem - informowano pielgrzymów. Hasłem pielgrzymki było: "rodzina nadzieją jutra".

Te unikalne materiały możecie oczywiście zobaczyć w formie skanów. Byliście wtedy na pielgrzymce? Jak ją wspominacie?

Pielgrzymi znów ruszą na trasę

Do pielgrzymowania na Jasną Górę w tym roku zachęca biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

- Pielgrzymowanie wymaga wysiłku i hartu ducha. Jednocześnie jest doświadczeniem siły i mocy Bożej łaski, która objawia się w pięknie wspólnoty Kościoła. Wiedzą o tym pielgrzymi, którzy wybierają się na szlak do tronu Jasnogórskiej Pani. To szczególne doświadczenie Boga przez miłość do Matki Bożej, modlitwę, rozważanie słowa Bożego, uczestnictwo w Eucharystii i doświadczenie żywego Kościoła na drodze tych szczególnych rekolekcji, zawsze owocuje duchowym wzrostem. Choć łomżyńska pielgrzymka na Jasną Górę jest czasem wysiłku, pracy nad własnym charakterem, mierzeniem się z własną ograniczonością i ciągłym dążeniem ku doskonałości, to jednocześnie stwarza możliwość duchowego odpoczynku. Jest to możliwe dzięki wierze i doświadczeniu wspólnoty z Bogiem oraz z braćmi i siostrami pielgrzymami - napisał w liście pasterskim.

Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 1 sierpnia po mszy św. o godz. 6:00 w ostrołęckiej Farze.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×