eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

To już pewne: w Ostrołęce będzie stacjonować wojsko. MON potwierdza dyslokowanie jednostki

REKLAMA
zdjecie 9382
zdjecie 9382
REKLAMA
zdjecie 9382

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję o dyslokowaniu w Ostrołęce jednostki wojskowej podporządkowanej nowo tworzonej 1 Dywizji Piechoty Legionów - tę informację potwierdziliśmy w MON. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że w Ostrołęce może służyć nawet ponad tysiąc żołnierzy.

Ruszyło formowanie nowej dywizji Wojska Polskiego - 1. Dywizji Piechoty Legionów: tę informację ogłosił wczoraj MON. Na mapie jednostek znalazła się także Ostrołęka.

- Między 16. Dywizją Zmechanizowaną, która operuje przede wszystkim w województwie warmińsko-mazurskim, a 18. Dywizją Zmechanizowaną operującą głównie w województwie mazowieckim i lubelskim powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów. Dywizja, która będzie przede wszystkim operowała na terenie województwa podlaskiego. Nie wyłącznie, ale przede wszystkim na terenie województwa podlaskiego. Koncepcje powołania tego związku taktycznego przygotował generał Norbert Iwanowski, doświadczony dowódca. Swoje doświadczenie czerpał między innymi z tego, że był dowódcą 15. Brygady Zmechanizowanej, w ramach 16 Dywizji, a potem przez kilka lat był szefem zarządu P-2, czyli Zarządu Rozpoznania i Analiz Wywiadowczych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. To są bardzo ważne doświadczenia, które generał Iwanowski wykorzystuje właśnie przy formowaniu, przy budowie tej nowej dywizji ​​​​​​​- poinformował Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej.

We wrześniu 2022 roku, wicepremier, minister obrony narodowej podjął decyzję o powołaniu pełnomocnika MON ds. sformowania nowego - piątego związku taktycznego Wojska Polskiego – 1. Dywizji Piechoty Legionów. Nowa dywizja swoim zasięgiem obejmie obszar znajdujący się pomiędzy terenem odpowiedzialności 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Plany wcielane są w życie i wiadomo już, że wojsko będzie stacjonować w Ostrołęce.

"Bardziej szczegółowe informacje będą upubliczniane później" - dowiedzieliśmy się w MON, ale nieoficjalnie udało nam się dotrzeć do informacji, że w Ostrołęce może służyć nawet ponad tysiąc żołnierzy, a jedną z lokalizacji, które są brane pod uwagę dla jednostki są tereny po dawnym PGO. Na razie to sfera planów, ale ważne jest, że decyzja ministra jednoznacznie wskazuje na umieszczenie Ostrołęki w rządowych planach wojskowych.

Więcej o: wojsko, Ostrołęka

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×