2016-10-20T17:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Tradycyjne kiszenie kapusty w Dylewie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
2
0
0
W Dylewie już po raz drugi odbyło się kiszenie kapusty na zimę. Impreza ta ma za zadanie chronić tradycję obecną niegdyś w każdym kurpiowskim domu.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak niegdyś wyglądał na Kurpiach proces kiszenia kapusty. Było to wydarzenie rodzinne, wspólnie krojono kapustę, przygotowywano beczkę, wyparzano ją gorącymi kamieniami, a w końcu ubijano lub udeptywano. Również w Dylewie można było zobaczyć odważnych, którzy kapustę udeptywali.

Już od rana w zajęciach mogły brać udział dzieci. Czesława Kaczyńska, Kazimierz Nurczyk, Elżbieta Prusaczyk, Krystyna Łaszczych i Bożena Bochomulska wtajemniczali najmłodszych Kurpiów, jak przygotować dobrą kapustę na zimę. Uczniowie mogli także spróbować swoich sił w robieniu fafernuchów, a później spróbować własnych wyrobów. W warsztatach wzięło udział ok. 170 uczniów.

- Chcieliśmy starszym przypomnieć, jak to niegdyś przygotowywało się kapustę na zimę, a młodszym niestety już pokazać, ponieważ oni często tego nie robili i nie brali udziału w kiszeniu kapusty – mówi Czesława Kaczyńska, główna inicjatorka wydarzenia. - Cieszymy się, iż tak wielu młodych ludzi wzięło udział w naszym pokazie i warsztatach.

Podczas imprezy odbył się także konkurs na najcieniej pokrojoną ręcznie kapustę. Wzięło w nim udział dziesięciu uczestników, w tym dwóch panów. Bezkonkurencyjna w krojeniu okazała się Marianna Parzych, która zdobyła I miejsce, drugie miejsce zajął Józef Pokora, zaś trzecie – Teresa Mielnicka. Nagrody zwycięzcom wręczał starosta Stanisław Kubeł, który był głównym ich fundatorem oraz wójt Kadzidła Dariusz Łukaszewski, który podarował tradycyjną drewnianą beczkę do kiszenia kapusty.

Impreza niosła nie tylko walory edukacyjne, ale także zabawowe. Była świetną okazją do integracji lokalnego środowiska, tym bardziej, że na harmoniach przygrywał Ryszard Maniurski i Edward Koziatek, zaś na sali były znakomite tancerki z Koła Gospodyń Wiejskich z Dylewa i Chudka.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1