eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Trwa śledztwo prokuratury ws. elektrowni Ostrołęka C. Zeznawał poseł Szłapka [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Prokuratura Regionalna w Białymstoku prowadzi śledztwo ws. niegospodarności przy realizacji budowy węglowej elektrowni Ostrołęka C. W śledztwie zeznawał m.in. poseł Adam Szłapka, który jest jedną z osób, która zawiadomiła prokuraturę o tej sprawie. - Sprawa jest w toku - dowiedzieliśmy się w prokuraturze.

Na początku sierpnia 2022 r. poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka poinformował, że złożył zeznania w śledztwie dotyczącym elektrowni Ostrołęka C.

- Jestem przed budynkiem prokuratury w Białymstoku, gdzie zostałem wezwany na przesłuchanie w charakterze świadka i to dlatego, że złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa m.in. przez pana ministra Tchórzewskiego w sprawie Ostrołęki, ale także przez ministra Kamińskiego - mówił Szłapka w nagraniu w mediach społecznościowych. Jak dodał, jego zawiadomienie dotyczyło "niedopełnienia obowiązków służbowych albo narażenia Skarbu Państwa na bardzo dużą szkodę".

Szłapka dodał:

Prokuratura śledztwo w tej sprawie prowadzi (...) Przede wszystkim osobami, które powinny zasiąść na ławie oskarżonych, to są politycy, a nie osoby z tych spółek, które wykonywały polecenia.

Ze strony posła Szłapki padły nawet nazwiska: Tchórzewski, Sasin, Morawiecki, Kaczyński.

Okazuje się, że śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Zapytaliśmy w prokuraturze o szczegóły dotyczące postępowania, ale na ten moment niewiele można ujawnić.

- Wątek dotyczący niegospodarności przy realizacji projektu „Budowa Elektrowni Ostrołęka C” jest przedmiotem postępowania prowadzonego wspólnie przez CBA i Prokuraturę Regionalną w Białymstoku. Został zainicjowany zanim do prokuratury wpłynęły zawiadomienia NIK i posła Adama Szłapki. Sprawa jest w toku. Dobro prowadzonego postępowania uniemożliwia przekazanie szerszych informacji - poinformował nas prokurator Paweł Sawoń, rzecznik prasowy białostockiej Prokuratury Regionalnej.

Elektrownia C w Ostrołęce miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt węglowy został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Prace budowlane przerwano. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podkreślał, że "w ostatnich latach to właśnie restrykcyjna polityka klimatyczna UE determinowała kierunki inwestycyjne w energetyce, i która wymogła rewizję projektu budowy elektrowni w Ostrołęce". Z kolei opozycja o fiasko inwestycji oskarża rząd, przez co sprawa Ostrołęki C stała się jednym z najgorętszych tematów politycznych w kraju.

 

Warto pamiętać, że spółka celowa Elektrownia Ostrołęka, której zadaniem było prowadzenie prac związanych z budową bloku węglowego Ostrołęka C, powstała jeszcze w listopadzie 2009 roku. Zakładano, że inwestycja zostanie ukończona na przełomie 2016 i 2017 roku, gdy spodziewane były wysokie deficyty energii. Nawet po zamrożeniu projektu we wrześniu 2012 roku, minister Skarby Państwa Mikołaj Budzanowski w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdził, że po spełnieniu tego warunku projekt zostałby wznowiony, a sama elektrownia miała być ukończona do 2019 roku. Gdyby udało się to zrealizować, w naszej części kraju już kilku lat działałaby duża, stabilna jednostka konwencjonalna pozwalająca bilansować rosnący udział OZE w krajowym systemie elektroenergetycznym. Wznowiony w 2016 roku projekt budowy bloku węglowego zgodnie z planem miał wytwarzać energię dopiero od 2024 roku.

Decyzja o zmianie technologii na spalanie gazu ziemnego zapadła w połowie 2020 roku, na co wpływ miała zmiana polityki klimatycznej Unii Europejskiej (czyli właśnie wspominany Zielony Ład) i zaostrzenie podejścia instytucji finansowych, w tym Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wobec inwestycji węglowych. Zgodnie z planem budowa elektrowni gazowej ma zostać zakończona w 2025 roku

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×