2013-11-04T09:04:00+01:00 eOstroleka.pl 2 1 -
Powiat ostrołecki,

Turystyczna jesień w ZSP w Łysych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Turystyczna jesień w ZSP w Łysych, fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
Jesienne miesiące obfitowały w tym roku w ZSP w Łysych w dalekie i nieco bliższe wycieczki. Pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów wyruszyła na południe Polski.

Trzy dni spędzone w Tatrach przyniosły im wiele przeżyć i wrażeń. W planie zwiedzania znalazły się m.in. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, Cmentarz na Pęksowym Brzysku i Wielka Krokiew – najbardziej znana skocznia narciarska w naszym kraju. Oprócz zwiedzania była też okazja do sprawdzenia kondycji fizycznej na tatrzańskich szlakach. Dolina Kościeliska, Czarny Staw Gąsienicowy, Wąwóz Kraków to  niektóre cele wspólnej wędrówki, która okazała się  dość męcząca, ale i przyjemna, gdy się wreszcie cel osiągnęło. Decydujące znaczenie miała pogoda, która trzeciego dnia w Tatrach sprawiła turystom niemiłą niespodziankę. Dziewięciokilometrowy „spacer” z Zakopanego nad Morskie Oko w strugach deszczu – tego nie da się zapomnieć!

Jednak prawdziwej adrenaliny dostarczyły wycieczkowiczom Jaskinie: Mroźna i Smocza Jama. Nie lada wyczynem okazało się przejście wąskimi, bardzo stromymi i śliskimi ścieżkami, gdzie jedynym źródłem światła były ręczne latarki. Należało wykazać się sporą odwagą i ogromną zręcznością, aby we właściwym tempie podążać za przewodnikiem. Wszystkim udało się zdrowo i cało wyjść na powierzchnię ziemi, aby tym bardziej cieszyć się urokiem Pisanej Polany, pogodnej i pełnej słońca. Wszelkie trudy wynagradzały zapierające dech w piersiach  widoki, no i satysfakcja, że dało się radę.

Wycieczka zakończyła się wizytą w Krakowie – na Wawelu, pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie znajduje się krypta z sarkofagami Marii i Lecha Kaczyńskich oraz Józefa Piłsudskiego. Wystarczyło też czasu na przechadzkę Ulicą Floriańską do Rynku Głównego i wysłuchanie hejnału z wieży Kościoła Mariackiego.

W pierwszych dniach października klasy pierwsze Technikum Ekonomicznego, Technikum Agrobiznesu, Liceum Ogólnokształcącego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej wybrały się na wycieczkę integracyjną po Kurpiowszczyźnie, organizowaną we współpracy z Nadleśnictwem Myszyniec. Pierwszaki odwiedziły Rezerwat Sosen Bartnych  i Muzeum Brata Zenona Żebrowskiego w Czarni koło Myszyńca. Piękna przyroda i piękna historia  Kurpiów – ludzi wolnych, odważnych, pracowitych znakomicie ze sobą współgrały. Zwłaszcza niezwykłe losy Brata Zenona wzbudziły zainteresowanie i podziw uczniów.

Jak co roku, na zakończenie wycieczki pierwszaki „integrowały się” przy ognisku, przygotowanym przez pracowników Nadleśnictwa. Czas umilały uczniom gry i zabawy, pozwalające lepiej poznać nowe koleżanki i kolegów.  

Również w październiku uczniowie najstarszych klas wzięli udział w Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę. Skoro świt 18 października wyjechała z Łysych siedemdziesięcioosobowa grupa pielgrzymów. Podróż minęła im w bardzo dobrej, modlitewnej atmosferze i wczesnym popołudniem zawitali do Częstochowy. Maturzyści wraz z opiekunami wysłuchali okazjonalnej katechezy, wzięli też udział w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Podczas uroczystej mszy homilię wygłosił Biskup Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski. Ksiądz Biskup podkreślił duży wysiłek młodych ludzi, przybywających z daleka na Jasną Górę, aby wspólnie modlić się w intencji powodzenia na maturze. Mówił też
o znaczeniu pielgrzymkowych krzyży, symbolizujących wiarę i przynależność do chrześcijańskiej wspólnoty, dających wsparcie i pomoc w trudnych chwilach życia.

Dzień zakończył się tradycyjnym Apelem Jasnogórskim, po którym pielgrzymi udali się w drogę powrotną.

Wspólne wyjazdy dały uczniom wiele radości i nie tylko, bo, jak wiadomo „podróże kształcą”. Z pewnością pozostaną też po nich miłe wspomnienia…
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30