zdjecie 9344
zdjecie 9344
2012-05-30T13:36:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Tusk o wypowiedzi Obamy: To tak, jakby „nie było nazistów, niemieckiej odpowiedzialności, Hitlera”

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. premier.gov.pl
REKLAMA

Premier odniósł się do słów prezydenta USA Baracka Obamy, który użył sformułowania „polski obóz śmierci” w czasie wtorkowej ceremonii uhonorowania Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności. 

- Oczekujemy zaangażowania się Amerykanów, właśnie w związku z tą wypowiedzią, w nasze starania, które pozwolą raz na zawsze wyeliminować te fałszywe i dla nas jakże niesprawiedliwe sformułowania raz na zawsze - powiedział szef rządu.

- Zawsze reagujemy w taki sam sposób kiedy ignorancja, niewiedza, zła wola, doprowadzają do wypaczania historii, szczególnie dotkliwego dla nas w Polsce - kraju który ucierpiał jak żaden inny w Europie - podkreślił Donald Tusk.

To dla Polski, dla naszego państwa, dla wszystkich rodaków sprawa, obok której nie możemy przejść obojętnie. Nie możemy akceptować tego typu słów, nawet kiedy wypowiada je przywódca zaprzyjaźnionego z nami mocarstwa. A może szczególnie wtedy ponieważ od przyjaciół oczekujemy w sprawach tak ważnych jak pamięć o II wojnie światowej rzetelności, staranności i szacunku - zaznaczył. Donald Tusk dodał, że w relacjach polsko amerykańskich szacunek wobec mniejszego partnera powinien być najbardziej rozpoznawalnym znakiem.

Premier oświadczył, że Polska oczekuje zaangażowania się Amerykanów w jej starania mające na celu wyeliminowanie sformułowania „polski obóz śmierci” raz na zawsze. Donald Tusk dodał, że to może być „paradoksalnie dobra okazja dla amerykańskiej administracji, dla Amerykanów i dla prezydenta Stanów Zjednoczonych, aby wesprzeć Polskę w jej działaniach na rzecz prawdy historycznej, właściwych sformułowań i właściwych ocen tego co działo się w czasie II wojny światowej na ziemiach polskich i w całej Europie”.

- To ważne dla Stanów Zjednoczonych, bo w II wojnie światowe  ginęli także amerykańcy żołnierze. Jeśli „polskie obozy śmierci” to z czyich rąk ginęli amerykańscy żołnierze? Jeśli „polskie obozy śmierci” to z czyich rąk wuj prezydenta Stanów Zjednoczonych wyzwalał obóz koncentracyjny Buchenwald? - pytał.

Donald Tusk podkreślił, że kiedy ktoś mówi „polskie obozy śmierci” to tak, jakby „nie było nazistów, niemieckiej odpowiedzialności, Hitlera”. - Dlatego nasza polska wrażliwość na tego typu sytuacje ma zdecydowanie większe znaczenie niż tylko poczucie narodowej dumy, a prawda o II wojnie światowej ma znaczenie i musi mieć znaczenie także dla innych narodów - dodał.

- Jestem przekonany, że stać dzisiaj naszych amerykańskich przyjaciół na reakcję bardziej dobitną i być może raz na zawsze eliminującą tego typu pomyłki niż same sprostowanie i ubolewanie jakie usłyszeliśmy od rzecznika Białego Domu - powiedział szef polskiego rządu.


[źródło: premier.gov.pl]

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×