zdjecie 8795
2018-09-22T16:55:03+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

TVP Info o bulwersującej ankiecie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrołęce

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
3
7
42

Uczniowie klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce otrzymali do wypełnienia imienną ankietę, w której mieli m.in. poddać pod ocenę zachowanie ich rodziców. Ankieta zawierała pytania dotyczące spożywania alkoholu, kar, pobieranych zasiłków otrzymywanego kieszonkowego czy warunków lokalowych. Sprawa trafiła do ogólnopolskich mediów, jako pierwszy u dyrekcji szkoły interweniował portal TVP Info.

Pierwsze sygnały dotyczące bulwersującej ankiety otrzymaliśmy w środę od jednego z naszych Czytelników. Rodzic w obawie o ewentualne konsekwencje wobec swojego dziecka za ujawnienie ankiety nie zdecydował się jednak na dalszą rozmowę. O krok dalej poszli jednak pozostali rodzice – sprawa ostatecznie trafiła do ogólnopolskich mediów. Temat podjął m.in. portal TVP Info.

Pytania na skraju inwigilacji

Co takiego zawierała ankieta, że wywołała aż tak olbrzymie oburzenie? Po pierwsze każdy z uczniów miał zostać zmuszony do wypełnienia formularza i podpisana go imieniem oraz nazwiskiem. „Uczniowie mieli usłyszeć od kadry szkoły, że wypełnienie ankiety jest „bardzo ważne” - czytamy w TVP Info. Po drugie dzieci miały nie informować o ankiecie swoich rodziców. I po trzecie – pytania, na które każde z dzieci miało udzielić odpowiedzi.

Czy w twoim domu jest bieżąca woda, czy nosicie ją ze studni? Czy rodzice dają ci kieszonkowe, czy pobierają zasiłki z opieki społecznej, czy piją alkohol? Czy mieszkacie sami, z dziadkami lub wujkami? Czy rodzice stosują kary?

– Nie wiemy, kto ma dostęp do tych informacji – mówią w rozmowie z TVP Info zaniepokojeni rodzice – Po co w placówce edukacyjnej informacje na temat rodzin? Szkoła prowadzi lekcje na korytarzu, ale nas sprawdza, czy zapewniamy dzieciom osobne pokoje – dodają.

Szkoła pokazała, że gardzi rodzicami swoich uczniów

O konsultacje w sprawie bulwersującej ankiety portal TVP Info poprosił Tomasz Elbanowskiego z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. W jego ocenie odpowiedzi na niektóre z pytań stawianych w ankiecie mogą zawierać dane wrażliwe.

„Wypytując dzieci o takie informacje o rodzicach nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrołęce, wykazali, jak mówi w rozmowie z portalem TVP Info, „skrajnie niski poziom świadomości i kultury prawnej”. – Co gorsza pokazali, że gardzą rodzicami swoich uczniów i roszczą sobie pretensje do sprawowania władzy nad ich rodzinami, której nikt im przecież nie dał – ocenia Elbanowski. – Nasza Fundacja po informacji od rodziców zbadała sprawę i trafiła na tekst ankiety udostępniony w internecie dla nauczycieli z całej Polski. Ankieta miała 15 tysięcy wyświetleń, co każe zapytać o skalę zjawiska – dodaje w rozmowie z TVP Info.

Redakcja TVP Info interweniowała w tej sprawie u dyrekcji szkoły, niestety bez rezultatu. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że dyrektor placówki Dorota Kupis przebywa na zwolnieniu lekarskim, zaś jedna z jej zastępczyń – wicedyrektor Anna Żebrowska – odmówiła dziennikarzom odpowiedzi na jakiekolwiek pytania. Nie chciała także zaprzeczyć ani potwierdzić faktu istnienia niepokojącego kwestionariusza.

Kto poniesie odpowiedzialność?

Ankieta owiana była tak wielką tajemnica, że o jej istnieniu nie wiedziało także Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Pracownicy ostrołęckiej delegatury MKO o sprawie dowiedzieli się dopiero od dziennikarzy. Gdy sprawa wyszła na jaw, do naszej redakcji zgłaszać zaczęły się kolejne osoby, które także wyraziły zaniepokojenie ankietą. Rodzice domagają się zdecydowanej reakcji ze strony organów nadzorujących placówkę.

- Aż trudno uwierzyć, że ktoś na to pozwolił. Czy to samowolna decyzja nauczycieli? Czy nauczyciele konsultowali to z dyrekcją? Gdzie w tej sytuacji był dyrektor oświaty? Nie od dziś wiadomo, że w ostrołęckich szkołach nic nie można zrobić bez zgody dyrektora Wydziału Oświaty. Kto poniesie odpowiedzialność za przygotowanie tej ankiety? - pyta jedna nasza Czytelniczek.

Sprawa z całą pewnością będzie miała swój dalszy ciąg. Zbulwersowani rodzice nadal czekają na wyjaśnienie i konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za przygotowanie i przeprowadzenie ankiety.

Do tematu będziemy wracali.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×