2011-09-16T14:45:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

TVP odpowiada Czytelnikowi portalu eOstrołęka.pl w sprawie Nergala

REKLAMA
REKLAMA

Jeden z naszych Czytelników - Marcin - przesłał do TVP list z protestem przeciwko promowaniu w telewizji publicznej Adama „Nergala” Darskiego. Właśnie otrzymał odpowiedź. Jak się okazało, TVP wysyła list o tej samej treści do wszystkich piszących w sprawie Nergala, bo identyczne pismo przytacza portal wPolityce.pl.

Oto treść listu naszego Czytelnika do TVP:

Witam,
Stanowczo protestuje przeciwko emitowaniu programu „The Voice of Poland” z udziałem Pana Adama Darskiego w publicznej telewizji. Jest to dla mnie niedopuszczalne, aby ktoś taki jak Pan Adam, który obraził uczucia większość Polaków również i mnie, został pokazywany w publicznej telewizji, w programie rozrywkowym. Jako Polak i Katolik żądam usunięcia programu z ramówki TVP2. Ps. Czekam z nadzieją na pozytywne rozpatrzenie mojej sprawy. Pozdrawiam Marcin z Ostrołęki


I odpowiedź TVP:

Drodzy Widzowie
telewizyjnej Dwójki


W związku z pojawieniem się wielu sprzecznych opinii na temat udziału Pana Adama Darskiego w programie „The Voice of Poland. Najlepszy Głos” pragniemy podzielić się z Państwem spostrzeżeniami na temat roli Pana Adama Darskiego w tym programie.

Adam Darski jest kompozytorem, producentem muzycznym, multiinstrumentalistą i wokalistą. Jest absolwentem Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Płyta jego zespołu jako pierwsza w historii polskiej muzyki, znalazła się na światowej liście sprzedaży Billboard. Adam Darski w rankingu Decibel Magazine został uznany za 17. najlepszego gitarzystę deathmetalowego na świecie. W Polsce czterokrotnie nominowany do muzycznej prestiżowej nagrody Fryderyka, został laureatem Fryderyka 2010 za album roku w kategorii metal. Jego dorobek muzyczny był jednym z powodów, dla których producent „The Voice od Poland” - firma Rochstar - zaproponował mu w tym programie rolę jurora - trenera.

Po publicznej walce z białaczką, od czasu pokonania choroby, Adam Darski jest szeroko obecny w polskich mediach. Udziela wywiadów wszystkim ważniejszym pismom i programom, takim jak „Wprost”, „Newsweek”, „Przekrój” czy „Pani”. Był gościem programu „Tomasz Lis na żywo”, Poranka TVN24, wystąpił w spocie społecznym Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Jest tzw. celebrytą, żywo obecnym w życiu publicznym. Między innymi również z tego powodu został zaproszony do programu.

Rola pana Adama Darskiego w programie „The Voice of Poland. Najlepszy głos” sprowadza się wyłącznie do roli eksperta muzycznego. Pan Darski, jako jeden z nielicznych polskich artystów, robiących karierę za granicą, ma za zadanie oceniać i trenować wokalistów. Swoim zachowaniem, wypowiedziami, postawą nie narusza chrześcijańskiego systemu wartości i norm społecznych oraz nie obraża niczyich uczuć religijnych. Zgodnie z umową zawartą z producentem programu, jego wypowiedzi będą dotyczyły wyłącznie sfery muzycznej, a nie światopoglądowej czy religijnej. Kontrowersyjny wizerunek sceniczny zespołu Behemoth, kreowany na potrzeby artystyczne, nie ma nic wspólnego z postawą Adama Darskiego w programie TVP2.

Godny podkreślenia pozostaje również fakt, że Sąd Rejonowy w Gdyni nie dopatrzył się znamion przestępstwa w zachowaniach scenicznych Artysty, i 18 sierpnia 2011 roku uniewinnił go od zarzutu znieważenia uczuć religijnych. Nie ma powodu, żeby Telewizja Polska kwestionowała wyrok Sądu.

Obecność pana Adama Darskiego w programie muzycznym Dwójki jest podyktowana założeniami jego formatu. Zgodnie z koncepcją tego show, każdy z trenerów reprezentuje inny gatunek muzyczny. Jest przewodnikiem dla innej grupy słuchaczy, a przede wszystkim ma duże doświadczenie sceniczne oraz niekwestionowane dokonania.

W świecie muzyki od lat istnieje wiele gatunków mających swoich reprezentantów. Część z nich komponuje i tworzy muzykę niszową, część bardziej popularną. Wśród miłośników muzyki znajdziemy zwolenników zarówno tej bardziej masowej, jak i tej elitarnej. Dodatkowym elementem jest również to, że w zależności od gałęzi muzyki, której jesteśmy zwolennikami, lubimy utożsamiać się z naszymi idolami i gwiazdami. Zwolennicy muzyki deathmetalowej, w sposób szczególny wyróżniają się strojem, czy rekwizytami charakterystycznymi dla tego typu subkultury. Nie oznacza to jednak, że ideowo i światopoglądowo identyfikują się oni z satanistycznymi zachowaniami i postawą wrogą chrześcijaństwu.

Każda subkultura posiada elementy dla niej charakterystyczne. Jednak stwierdzenie, że twórcy -  przykładowo - hip-hopu, odzwierciedlają postawę gangsterską, a muzycy rockowi są stale pod wpływem środków odurzających, jest krzywdzące i niezgodne z rzeczywistością. Przecież czy rockmani, czy deathmetalowcy, hip-hopowcy, mają w sobie ogromne pokłady wrażliwości i mają prawo cieszyć się  dźwiękami muzyki. Odmienność gustów i upodobań artystycznych jest normą, powszechnie szanowaną i akceptowaną. Pan Adam Darski reprezentując nurt muzyki deathmetalowej, jest w tej samej mierze  wrażliwy na  potencjał wokalny uczestników programu, co pozostali trenerzy - jurorzy.

Jeżeli jednak ktoś z naszych widzów poczuł się dotknięty obecnością Adama Darskiego  w „The Voice of Poland. Najlepszy głos”, wyrażamy ubolewanie. Obrażanie niczyich uczuć nie było intencją twórców programu.

Wyrażamy nadzieję, że wskazane okoliczności pozwolą przekonać Drogich Widzów telewizyjnej Dwójki, że  w programie  „The Voice of Poland. Najlepszy głos” liczą się talent i dobra muzyka, bo takie jest przesłanie tego programu, a nie polemika światopoglądowa i obrażanie uczuć religijnych.

Licząc na Państwa zrozumienie
Pozostajemy z szacunkiem
Dyrekcja Programu 2
Telewizji Polskiej S.A.
  


Gorąco zachęcamy innych Czytelników portalu eOstrołęka.pl, których również oburza promowanie satanizmu w telewizji publicznej, o przesyłanie kolejnych protestów na adres TVP.

REKLAMA
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×