eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uczniowie III LO w Ostrołęce uczestnikami polsko–japońskiego projektu edukacyjnego

REKLAMA
zdjecie 886
REKLAMA
Na przełomie listopada i grudnia uczniowie klasy matematyczno – informatycznej III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce, dzięki współpracy z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, mieli niebywałą okazję uczestniczyć w projekcie „HS Students Radiation Measurement Project” („pomiary promieniowania wykonane przez uczniów liceów”).
 
Projekt ten, związany z nukleoniką i dozymetrią promieniowania jonizującego, realizowany z polskiej strony przez Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ, a ze strony japońskiej – przez Liceum w Fukishimie, prowadzi do nawiązania kontaktów uczniów polskich z uczniami z Fukushimy, dotkniętej awarią tamtejszej elektrowni jądrowej.
 
Ma on na celu oswojenie polskiej młodzieży z faktem wszechobecności promieniowania jonizującego oraz uświadomienie jej wydarzeń z 2011 roku i ich skutków.  Jest też próbą walki z wykluczeniem młodzieży japońskiej obarczonej piętnem porażki. Awaria stanowi bowiem niezwykle silny cios w powszechnie obowiązujące w ich kraju normy i procedury jakości.
 
Wyniki zebrane przez uczniów klasy I B III LO: Kamila Borosa, Krzysztofa Czerkasa, Mateusza Klepuszewskiego, Adriana Piskowskiego i Aleksandra Płocharskiego, a także uczniów kilku innych szkół w Polsce, bedą przekazane do Japonii. Przygotowany na ich podstawie raport, zostanie zaprezentowany podczas telekonferencji z udziałem polskiej i japońskiej młodzieży.
REKLAMA
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×