2022-06-23T09:20:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uczniowie ZSZ Nr 1 z Ostrołęki na praktyce zawodowej w Grecji

W dniach 23.05 - 03.06.2022 r., grupa 33 uczniów z klas 3ig, 3Pg i 3Mg, kształcąca się w zawodzie technik informatyk, technik logistyk oraz technik mechatronik, uczestniczyła w dwutygodniowych praktykach zawodowych, w Grecji. Były one realizowane w ramach projektu 2021-1-PL01-KA121-VET-000012666, współfinansowanego przez Unię Europejską programu Erasmus+, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry.

Główny cel wyjazdu, to realizacja zadań wynikających z podstawy programowej oraz poznanie kultury i dziedzictwa narodowego Grecji. Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczniów do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na szybko zmieniającym się rynku pracy.
Praktyka zawodowa odbywana w innym kraju pozwala uczniom na dokonanie analizy porównawczej i określenie mocnych i słabych stron obydwu systemów edukacyjnych.

W ramach przeprowadzonych działań uczniowie mieli zajęcia w specjalistycznej pracowni oraz prywatnej szkole Lydia w Katerini. Informatycy pisali programy i skrypty, doskonalili umiejętności z zakresu eksploatacji urządzeń komputerowych oraz budowy i administrowania sieciami. Logistycy realizowali się w planowaniu transporu i magazynowania. Ponadto po zajęciach logistycy, w celu poznania specyfiki pracy greckich zakładów z branży logistycznej uczestniczyli w wizytach studyjnych na węźle kolejowym w Katerini, w Centrum Logistycznym oraz Urzędzie Celnym. Mechatronicy doskonalili umiejętności zastosowania systemów liczbowych i programowania oraz montażu urządzeń mechatronicznych.

Wysoką ocenę merytoryczną praktyk mogę określić po kilkukrotnym uczestniczeniu w obserwacji zajęć. Uczniowie mieli możliwość zdobyć nowe doświadczenia i podnieść swoje kompetencje zawodowe. Poznali nieco inne technologie oraz standardy organizacji transportu, zaopatrzenia, napraw, programowania i montażu. Doświadczyli efektów pracy włożonej w programowanie urządzeń.

Troje nauczycieli zawodu, w ramach programu dla kadry, było na szkoleniu branżowym teleinformatycznym i ekonomiczno- administracyjnym. Poznali specyfikę pracy w rzeczywistych warunkach w branży związanej z nauczanymi przedmiotami, doskonalili praktyczne umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej oraz interpersonalne w bezpośrednim kontakcie z pracownikami. Zaowocowało to zdobywaniem nowych doświadczeń zawodowych.

W dniach wolnych od zajęć realizowany był bardzo bogaty program kulturowy. Pierwszą z atrakcji był widowiskowy i ciekawy rejs statkiem na wyspę Skiathos - prawdziwy raj na ziemi. Kolejne niezapomniane miejsca to Monastyry Meteory, Saloniki, drugie co do wielkości miasto w Grecji, urokliwe miastecko Litochoro (gr. Λιτόχωρο, co oznacza kamienne miejsce, miejsce skał) oraz Stary Panteleimon – niewielka górska wieś położona na wysokości 500 m n.p.m. na wschodnim zboczu masywu Olimp.

Przeprowadzone przed wyjazdem przygotowanie językowe ułatwiło kontakt w języku angielskim i greckim z miejscową ludnością, a przygotowanie kulturowe pozwoliło lepiej zrozumieć kulturę narodu greckiego. Z racji sprzyjającej pogody czas wolny poświęcony był na plażowanie oraz gry zespołowe. Często udawaliśmy się na spacery wzdłuż plaży. Zakwaterowani byliśmy w Hotelu Giannoulis w miejscowości Pieria Katerini, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja. To urokliwe miasteczko leżące nad Morzem Egejskim na Riwierze Olimpijskiej.

Bardzo dziękujemy organizatorom projektu i greckiemu partnerowi za stworzenie warunków do poznania organizacji pracy greckich przedsiębiorstw oraz niezwykle bogaty program kulturowy, który przyniósł wiele wrażeń i niezapomnianych doznań. Instytucją współpracującą z ramienia greckiego partnera był GoldenSun Mobility Center. Organizatorom dziękujemy również za przemyślany i dobrze opracowany harmonogram naszych działań oraz troskę w czasie pobytu, jak również za pomoc w zakresie kontaktów z miejscową ludnością i przedsiębiorcami.

Dzięki otrzymanym od Pana Prezydenta Łukasza Kulika materiałom promującym Ostrołękę, przybliżyliśmy zagranicznym partnerom piękno naszego regionu i związane z nim zwyczaje oraz tradycje. Zaprezentowaliśmy ciekawe miejsca i tym samym zachęciliśmy do odwiedzenia Kurpiowszczyzny słynącej z bogatej twórczości ludowej i artystycznej.

Tekst: Jan Podrażka
Foto: Jan Podrażka

Więcej szczegółów praktyk na stronie szkoły: https://zsz1.ostroleka.edu.pl/85-akalnosci/274-uczniowie-zsz-nr-1-z-ostroleki-na-praktyce-zawodowej-w-grecji

Artykuł sponsorowany.

 Zobacz również
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×