2022-06-09T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Układanie kostki brukowej

REKLAMA
zdjecie 9145
REKLAMA
zdjecie 9145

Kostka brukowa to obecnie jeden z najczęściej wybieranych materiałów do wykładania przydomowych podjazdów i chodników. Nic w tym dziwnego, gdyż stanowo ona bardzo estetyczny sposób wykończenia ogrodowej stylizacji. Czy wiesz, jak układa się kostkę brukową i czy warto wybrać usługi brukarskie zamiast samodzielnych eksperymentów? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Układanie kostki brukowej - jakie narzędzia są potrzebne?

Do układania kostki brukowej potrzebne są oczywiście odpowiednie narzędzia. Najważniejsza jest tzw. zagęszczarka, a jeżeli kostka ma pokryć większy teren - również koparka. W zależności od wielkości płyt, które należy przenieść, mogą przydać się specjalistyczne chwytaki podciśnieniowe, które umożliwiają bezpieczne przenoszenie ciężaru nawet do 320 kg. Oprócz tych bardziej specjalistycznych narzędzi, przydadzą się także narzędzia prostsze, które większość z nas posiada w swoim przydomowym garażu - szpadel, poziomica czy grabie.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Układanie kostki brukowej wymaga zastosowania kilku stałych kroków. Prace należy rozpocząć od stworzenia projektu, który pozwoli na oszacowanie, ile kostki będzie potrzebne, a także jaki będzie szacunkowy koszt całej inwestycji. Po wykonaniu planu można przejść do wytyczenia powierzchni. Kolejnym krokiem jest korytowanie i profilowanie terenu. Na tym etapie warstwa ziemi zostaje usunięta, a teren zostaje oczyszczony. Dno powstałego wykopu należy ubić zagęszczarką. Kolejnym etapem pracy jest wykonanie podbudowy. Grubość podbudowy jest zależna od przeznaczenia nawierzchni - do ruchu pojazdami mechanicznymi grubość będzie większa niż do ruchu pieszego. Kolejnym krokiem jest stworzenie obrzegowania poprzez montaż obrzeży trawnikowych i wykonanie podsypki. Podsypka piaskowa ma na celu ustabilizowanie kostek i wyrównanie powierzchni. Dopiero później można rozpocząć układanie kostki i wypełnienie przestrzeni pomiędzy kostkami za pomocą drobnego piasku.

Czy można ułożyć kostkę brukową samodzielnie?

Układanie kostek brukowych nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym, ale nie ulega wątpliwości, że brak doświadczenia w tej materii z pewnością znacząco utrudni zadanie. Jeżeli nie posiadasz żadnej praktyki, możesz mieć pewne kłopoty z ułożeniem kostki brukowej we właściwy sposób. W tym przypadku najlepiej będzie skorzystać z usługi, jaką jest układanie kostki brukowej w Warszawie na oferteo.pl. Profesjonalny brukarz sprawi, że kostka brukowa na Twoim podjeździe czy ogrodzie stanie się prawdziwa dekoracją.

 

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×