eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Ulicami wspomień" z ulicą Kopernika w Klubie przy Studziennej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 994
REKLAMA

We wtorek 10 lutego w Klubie przy Studziennej przy ulicy Gomulickiego w Ostrołęce odbył się kolejny wieczór z cyklu "Ulicami wspomnień", podczas których wspomina się historię ostrołęckich ulic. Tym razem uczestnicy cyklu poznawali historię ulicy Kopernika.

Dziś przy ulicy Kopernika w Ostrołęce znajduje się m.in. Poczta czy skwer im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mieszkańcy miasta z chęcią przywołują jednak wspomnienia z dawnych czasów. O historii ulicy Kopernika dowiedzieć mogliśmy się z opowieści dra Jerzego Kijowskiego. Co ciekawe, ulica Kopernika to jedyna ostrołęcka ulica, która w czasach wojny tak naprawdę nie zmieniła swojej nazwy. Dlaczego?

- W zasadzie nazwa została zmieniona w czasach wojny, ale nie zmieniła patrona - mówił dr Kijowski - Z ulicy Kopernika stała się Kopernikstrasse. Wszystko dlatego, że Niemcy uważali, że patron ulicy Mikołaj Kopernik był Niemcem. Dziś w dowodach osobistych mamy wpisaną narodowość, kiedyś tak nie było, co ułatwiało Niemcom prezentowanie takiego stanowiska - dodał.

Wspomnienia wzbogacone zostały fotografiami ulicy Kopernika z czasów nawet pierwszej wojny światowej. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ostrołęczan - sala w Klubie przy Studziennej wypełniła się do ostatniego miejsca, a wśród gości pojawili się m.in. przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Jerzy Grabowski czy radny Andrzej Rykowski.

Organizatorami cyklu "Ulicami wspomnień" są Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki oraz Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki. Zapraszamy do galerii zdjęć ze spotkania.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×