2017-04-27T15:50:47+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Umowa na 7-milionowe wsparcie dla ostrołęckiego muzeum podpisana [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
1
0
1

Ponad 7 milionów złotych dofinansowania na rewitalizację otrzymało ostrołęckie Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Umowa, na mocy której olbrzymie wsparcie trafi do placówki, podpisana została dziś przez przedstawicielki samorządu województwa mazowieckiego.

W czwartek, 27 kwietnia w Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbyła się konferencja naukowa połączona z uroczystym podpisaniem umowy na dofinansowanie rewitalizacji zakupionego niedawno budynku. Chodzi tu o niebagatelną kwotę ponad 7 milionów złotych, dzięki której powierzchnie wystawiennicze oraz możliwości dydaktyczne placówki znacznie się zwiększą. Dzięki dotacji gruntowny remont wraz z odpowiednim dostosowaniem powierzchni przejdzie część budynku przylegająca bezpośrednio do muzeum. Lokale te kilka miesięcy temu zostały zakupione przez mazowiecki samorząd i przekazane ostrołęckiej placówce.

Uroczystego podpisania umowy na dofinansowanie projektu rewitalizacji dokonały: wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Leżbieta Lanc, Maria Samsel dyrektor MKK oraz główna księgowa Elżbieta Żerańska.

- Otrzymane od marszałka województwa mazowieckiego środki przeznaczone zostaną na realizację projektu „Rewitalizacja. Per causam ad animi". Projekt ten sprawi, że zyskamy większą przestrzeń wystawienniczą. Pojawi się tu również kawiarnia muzealna, której brakowało w naszej placówce. Zaplanowano także budowę widny, dzięki której naszą placówkę oraz wystawy zwiedzić będą mogły osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi – mówiła podczas uroczystości Maria Samsel, dyrektor MKK.

Uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie uświetniła konferencja naukowa, która odbyła się pod hasłem „Realizacja zapisów konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie niematerialnego dziedzictwa kulturowego". Swoje prelekcje podczas konferencji wygłosili: Joanna Cicha-Kuczyńska, Katarzyna Sadowska-Mazur, Maria Samsel, Mirosław Grzyb oraz Witold Kuczyński.

Podczas uroczystości po raz pierwszy zaprezentowano publicznie najnowszy eksponat zakupiony przez ostrołęckie muzeum. Jest nim nieznany dotąd obraz wybitnego malarza Karola Malankiewicza przedstawiający scenę bitewną. Obraz ten przedstawia pole bitwy z 1831 roku, krajobraz pofalowany rozlewającymi się łagodnie pagórkami, spowitych dymem bitewnym, na których grupy walczących żołnierzy, np. Krakusów, strzelców rosyjskich. W oddali krzyż, a na pierwszym planie ciało poległego żołnierza, które na myśl przywodzi podobny widok z obrazu” Bitwa pod Ostrołęką” Karola Malankiewicza.

Obraz został nabyty we Francji i trafił do antykwariusza w Gnieźnie. Płótno było niegdyś złożone, przez co popękało, a części zaprawy i warstwy malarskiej wykruszyły się. W 2009 roku obraz przeszedł konserwację i dziś prezentuje się dobrze. Wiele jego cech – kompozycja, pejzaż, sztafaż, poszczególne sceny, postaci żołnierzy, koń spłoszony hukiem wystrzałów wskazują na podobieństwo do litografii przedstawiającej bitwę pod Stoczkiem autorstwa Victora Adama. Z kolei Adam stworzył ją wzorując się obrazem Malankiewicza zatytułowanym „Pierwsza bitwa jaką powstańcze wojsko polskie wygrało z Rosjanami pod Stoczkiem, 14 lutego 1831 r.”.

Płótno Malankiewicza eksponowane było w Salonie Paryskim w 1845 roku. Znane jest wyłącznie z opisów, jakie drukowane były w prasie z okazji Salonu. Bardziej szczegółowe badania i ekspertyzy potwierdzą, czy mamy do czynienia z obrazem uznawanym za zaginiony.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×