2015-05-05T17:05:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Uroczyste obchody 85-lecia OSP Łyse [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. gminalyse.plfot. gminalyse.pl
REKLAMA

3 maja 2015 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Łysych świętowała 85-lecie działalności. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem strażaków przy akompaniamencie orkiestry strażackiej ulicami Łysych do kościoła Świętej Anny, gdzie miała miejsce Msza Święta w intencji żyjących i zmarłych druhów jednostki. W świątyni uroczyście prezentował się sztandar OSP w Łysych oraz sztandary zaproszonych sąsiednich jednostek strażackich z Kuzi, Myszyńca i Lipnik.

Część druga uroczystości miała miejsce przed remizą strażacką, znajdującą się nieopodal kościoła. Podczas uroczystego apelu Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Deptuła krótko przedstawił rys historyczny jednostki z Łysych. Została ona tego dnia odznaczona medalem PRO-MAZOVIA, nadanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz złotym medalem za zasługi. Marszałek Adam Struzik wystosował również dyplomy uznania za zaangażowanie w działania ratowniczo - gaśnicze oraz pracę na rzecz jednostki, które otrzymali druhowie: Agata Pisiak, Krzysztof Świerdzewski, Wiesław Kowalikowski, Grzegorz Perzan, Marcin Popielarczyk, Sławomir Szulc, Andrzej Deptuła, Adam Chrzanowski, Adam Pisiak, Andrzej Gadomski oraz Beata Pisiak. Został również wręczony "Złoty Znak Związku" dla zasłużonego jednostce druha Andrzeja Deptuły. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa przyznano Zastępcy Naczelnika - druhowi Rafałowi Parzychowi oraz druhowi Andrzejowi Morawskiemu, Srebrne Medale otrzymali druhowie: Agata Pisiak, Teresa Morawska, Luiza Ziółkowska, Piotr Głuszek, Stanisław Kiernozek oraz Beata Pisiak, zaś Brązowe Medale stały się udziałem druhów: Mateusza Gadomskiego, Jacka Olendra, Tadeusza Popielarczyka oraz Księdza Stanisława Borkowskiego. Ponadto przyznane zostały również odznaczenia "Strażak Wzorowy". Odznaczenia i medale strażakom wręczyli: Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Ostrołęce dh Janusz Głowacki, Starosta Powiatu Ostrołęckiego Stanisław Kubeł, Wójt Gminy Łyse Jerzy Ksepka, Radny Sejmiku Samorządu Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński, Młodszy Brygadier Leszek Pragacz, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Deptuła oraz Wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Łysych Krzysztof Świerdzewski. Ponadto wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się między innymi: Komendant Komisariatu Policji w Myszyńcu Podkom. Paweł Antośkiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Myszyniec Andrzej Głuszek, Radni Powiatu Ostrołęckiego: Stanisław Lipka oraz Andrzej Lis oraz Radni Gminy Łyse.

zdjecie 300
Ten dzień w gminie Łyse z pewnością należał do strażaków i miał niezwykły charakter. Codzienność każdego z druhów to nie piękny mundur z odznaczeniami, ale dźwięk syreny, na który zostawia się codzienne obowiązki czy przyjemności i biegnie na ratunek człowiekowi. "Ochotnicza straż cieszy się największym zaufaniem społeczności, nawet bardziej niż zawodowa, gdyż jest pierwszym ogniem, zderza się z emocjami i traumą przy wypadkach i to od naszej precyzji, zręczności, podejścia i wiedzy, jak się zachować, zależy życie poszkodowanych" - zaznacza dh Beata Pisiak dodając, że nieprawdą jest , iż strażacy są odporni na emocje. "Z miejsca każdego zdarzenia zabieramy ze sobą doświadczenie, ale i bagaż dużych odczuć. Po każdej akcji jest czas na refleksje i wnioski do dalszych działań". "Młodzi ludzie chcą się wykazać i powinni się wykazać, czas na zmianę warty, stawiamy na młodzież, tak, jak na nas kiedyś postawiono. Mundur strażacki to wyróżnienie. Nasz zapał do pracy i chęć działania społecznego musi być jednak wsparty przez władze samorządowe, tak gminy, jak i powiatu. W chwili obecnej mamy to wsparcie. Pomagają nam też przedsiębiorcy - JBB w Łysych czy lokalne piekarnie." - podkreśla Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Deptuła.

Bóg, honor, ojczyzna. I - należy jeszcze dodać tu słowa z homilii tego dnia – nieustanna służba człowiekowi. To obraz strażaka z OSP w Łysych.

Źródło: gminalyse.pl
REKLAMA
zdjecie 4029
Kalendarz imprez
październik 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9  10  11  12 dk13  14 dk15
dk16  17  18  19  20 dk21  22
dk23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
×