eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uroczystości 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Ostrołęce [PROGRAM]

REKLAMA
zdjecie 8745
fot. UM w Ostrołęcefot. UM w Ostrołęce
REKLAMA

Ostrołęka – miasto, którego patronem jest św. Jan Paweł II – przygotowuje uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. W programie msza św. i wystawa plenerowa.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły Miasto Ostrołęka we współpracy z Ostrołęckim Centrum Kultury przygotowało dla mieszkańców wystawę plenerową poświęconą życiu i pielgrzymkom papieża.

W poniedziałek, 18 maja dokładnie w dzień urodzin papieża Polaka odbędzie się uroczysta msza święta w kościele pw. Zbawiciela Świata. Współorganizatorem uroczystości jest Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II. Ze względu na epidemię, uroczystości będą ograniczone do minimum.

Dzień ten Ostrołęka upamiętni:

- Uroczystą mszą świętą. W kościele pw. Zbawiciela Świata o godzinie 18.00 odbędzie się msza święta upamiętniająca setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Po mszy świętej przedstawiciele samorządu złożą kwiaty pod tablicą ku czci papieża Jana Pawła II.

Transmisję z nabożeństwa będzie można oglądać w internecie, także za pośrednictwem naszego serwisu.

- Wystawą plenerową na placu gen. Józefa Bema w Ostrołęce:

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza, udostępniona przez Centrum Myśli Jana Pawła II, zabiera odbiorcę w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy, z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach. Druga część zabiera widza na pielgrzymki Jana Pawła II po miejscach w Ojczyźnie, które odwiedził w czasie pełnienia swojej służby, m.in. do Łomży w 1991 roku. Wystawa zrealizowana została przy współpracy z Polską Agencją Fotografów FORUM.

Część nazwana „Karol Wojtyła. Narodziny” i druga pn. „Pielgrzym” tworzą razem pełny obraz pontyfikatu papieża Polaka. Znajdziemy tu m.in. wspaniałe zdjęcia wykonane przez Mariana Zubrzyckiego - wieloletniego fotoreportera „Rzeczpospolitej”, właściciela Agencji Fotograficznej AZ; zdjęcia pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II oraz wiele ciekawych informacji, cytatów, wycinków z gazet i dokumentów zebranych pod kilkoma hasłami. Razem to ponad 30 plansz, które ostrołęczanie będą mogli obejrzeć podczas spaceru.

Ekspozycję można oglądać na placu gen. Józefa Bema w Ostrołęce od czwartku, 14 maja. Będzie ona dostępna do 16 października, kiedy obchodzić będziemy Dzień Patrona.

Karol Wojtyła, przyszły papież, Jan Paweł II, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. 24 kwietnia 2014 roku Rada Miasta Ostrołęki ustanowiła Ojca Świętego Jana Pawła II patronem Ostrołęki.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×