eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Urodziny Radia OKO: 18 lat temu ostrołęcka rozgłośnia nadała pierwszą audycję [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
18. urodziny Radia OKO (fot. M. Prusaczyk) 18. urodziny Radia OKO (fot. M. Prusaczyk)
REKLAMA
Ostrołęka: Dokładnie 18 lat temu - w sobotę, 18 grudnia 1993 r. - nadano pierwszą audycję w Radiu OKO.  Ale zanim to nastąpiło, przygotowania trwały prawie rok. O początkach radia rozmawialiśmy z Mariuszem Prusaczykiem, który dołączył do zespołu tworzącego rozgłośnię na samym początku, w 1992 r.

- To były czasy, kiedy chyba poza RMF-em nie funkcjonowały żadne rozgłośnie prywatne, dopiero rozpoczęto wydawanie koncesji. Było nas kilku zapaleńców, zaczynaliśmy naprawdę od zera, wszystko robiliśmy własnymi rękami. Pamiętam, że moja pierwsza praca redakcyjna polegała na wynoszeniu cegieł i desek z pomieszczeń w budynku przy Kopernika 15 (tam na początku mieściła się siedziba radia - przyp. red.). Remontowanie i malowanie trwało kilka miesięcy. Dopiero po tym czasie pojawił się sprzęt - wspomina Prusaczyk.

Jak zaznacza, to były bardzo nowoczesne urządzenia, które zresztą są wykorzystywane do dziś.

Kiedy w studiu rozstawiono już sprzęt, zaczęło się przygotowywanie audycji „na sucho”. Próby zajęły około pół roku.

- Większość z nas nie miała żadnej praktyki radiowej i dziennikarskiej. Uczyliśmy się, słuchając innych rozgłośni i sami od siebie, słuchając tego, co nagraliśmy, robiąc audycje próbne. Dla mnie, wzorem była wtedy „Trójka”, która zresztą pozostała moją ulubioną stacją do dzisiaj - opowiada Prusaczyk.

Pierwsze pół roku, to była praca za darmo. Wszystkie pieniądze pochłonęło wyposażenie studia, wynajem lokalu oraz bieżące opłaty koncesyjne i te związane z emisją utworów.

- Nikt z nas nie miał wtedy o to żadnych pretensji, rozumieliśmy, że początki nie są łatwe, a koszty utrzymania redakcji - ogromne. Warto podkreślić, że istnienie radia było zasługą prywatnych właścicieli, a szczególnie pana Edwarda Napiórkowskiego, który zawsze pozostawał w cieniu, ale kiedy staliśmy pod ścianą, to on tę spółkę ratował. I, korzystając z okazji, chciałbym mu powiedzieć teraz dziękuję. Naprawdę, taki wieli ukłon w jego stronę - podkreśla Prusaczyk.

Radio OKO od początku stawiało, przede wszystkim, na lokalność, choć, pewnie mało osób pamięta, że miało także oddziały i korespondentów poza Ostrołęką - w Makowie Mazowieckim i Przasnyszu.

- Chcieliśmy być radiem, które mówi o sprawach lokalnych, porusza lokalne problemy i kreuje lokalne wydarzenia. Kładliśmy też duży nacisk na muzykę, bo wśród nas znaleźli się ludzie z ogromną wiedzą na temat tego, co działo się i dzieje w muzyce. I chcieli tę wiedzę przekazywać słuchaczom.

Pod koniec lat 90 OKO miało sporą słuchalność w Ostrołęce i regionie. Co prawda, nigdy nie udało się przeskoczyć RMF FM, czy „Jedynki”, ale Program III Polskiego Radia i owszem. Rzecz jasna, największym powodzeniem cieszyły się wszelkiego rodzaju konkursy.

Mariusz Prusaczyk po 14 latach pracy w radiu jest obecnie sekretarzem miasta i, jak sam przyznaje, doświadczenie tam zdobyte ułatwia mu pracę w samorządzie. Do Urzędu Miasta trafił też inny ostrołęcki radiowiec - Robert Juchniewicz, który został dyrektorem MOSiR. Także prawnik UM, Janusz Kobyliński, miał tam swój epizod - prowadził audycję o muzyce bluesowej. Przewodniczący Rady Miasta, Dariusz Maciak, to również wieloletni prezenter naszej lokalnej stacji. Jedna z reporterek radia - Kinga Sawicka - pracuje od pewnego czasu w wydziale promocji i rozwoju Starostwa Powiatowego oraz, nadal jako dziennikarka, w Telewizji Narew. Z kolei Krzysztof Szewczyk, jeden z byłych prezesów rozgłośni, już drugą z rzędu kadencję jest wójtem gminy Olszewo-Borki. Natomiast inny były prezes radia - Wojciech Dorobiński - jest rzecznikiem prasowym ostrołęckiego ratusza. W radiu zaczynali też swoje kariery dziennikarze, którzy albo kontynuowali je w Ostrołęce, albo trafili do mediów o dużo większym zasięgu. Beata Modzelewska jest od kilku lat sekretarzem redakcji Tygodnia Ostrołęckiego, zaś Artur Karpińczuk był reporterem i prezenterem w Radiu Eska i Radiu WaWa, a Maciej Starczewski trafił do TVN.

Obecnie prezesem Radia OKO jest Filip Wilczyński. W kierowanej przez niego redakcji pracują: Ewa Krupka, Beata Kamińska-Juchniewicz, Marta Mierzejewska, Piotr Marciniak, Jacek Mosakowski, Iwona Fąk, Jakub Rutka i Martyna Bałazy.

Najważniejsze informacje o Radiu OKO:

Pierwsi akcjonariusze i założyciele: Edward Napiórkowski, Tomasz Rybacki, Jolanta Zabielska, Agencja Rozwoju Regionalnego w Ostrołęce.
Prezesi i redaktorzy naczelni: Krzysztof Krawczyk, Tomasz Rybacki, Tomasz Decyk, Wojciech Dorobiński, Krzysztof Szewczyk, Maciej Kowalski, Filip Wilczyński.
Najważniejsze osoby z pierwszego składu redakcji: Krzysztof Krawczyk, Robert Juchniewicz, Robert Napiórkowski, Ewa Skoczeń, Artur Karpińczuk, Mariusz Prusaczyk, Jolanta Rybacka, Janusz Kordowski, Bogdan Cichoń.
Siedziby Radia na przestrzeni lat: Kopernika 15, Bogusławskiego 23, Korczaka 4.
Częstotliwości radiowe w Ostrołęce: na początku 66,5 FM, później 106,7FM, obecnie 88,5FM.


Z okazji 18. urodzin, redakcja portalu eOstrołęka.pl życzy całemu zespołowi Radia OKO stale powiększającego się grona słuchaczy.
Pierwsze studio Radia Oko przy ul. Kopernika, rok 1995 Pierwsze studio Radia Oko przy ul. Kopernika, rok 1995
Rozmowy o radiu z ówczesnym szefem Radia WaWa Wojciechem Reszczyńskim. Po lewej Krzysztof Krawczyk, po prawej Tomasz Rybacki  Rozmowy o radiu z ówczesnym szefem Radia WaWa Wojciechem Reszczyńskim. Po lewej Krzysztof Krawczyk, po prawej Tomasz Rybacki
Starania o koncesję. Od lewej: Robert Napiórkowski, Tomasz Rybacki, Krzysztof Krawczyk, Mariusz Prusaczyk, Bogdan Cichoń. Z tyłu siedzą Ewa Skoczeń i Robert Juchniewicz Starania o koncesję. Od lewej: Robert Napiórkowski, Tomasz Rybacki, Krzysztof Krawczyk, Mariusz Prusaczyk, Bogdan Cichoń. Z tyłu siedzą Ewa Skoczeń i Robert Juchniewicz
Pierwsze zbiory płytowe Radia OKO. Ówczesny szef muzyczny stacji Mariusz Prusaczyk Pierwsze zbiory płytowe Radia OKO. Ówczesny szef muzyczny stacji Mariusz Prusaczyk
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×