2015-07-22T15:59:42+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Urzędnicy wojewody radzą lekarzom jak traktować pacjentkę po stracie ciąży

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Do wszystkich 52 szpitali działających na terenie Mazowsza trafią w najbliższym czasie rekomendacje dotyczące traktowania pacjentek po poronieniu lub utracie dziecka w trakcie porodu. Dokument opracowany został przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Jak informuje rzecznik wojewody mazowieckiego, w 2014 r. w województwie odnotowano około 7 tys. przypadków niekorzystnego zakończenia ciąży (samoistnych poronień, martwych urodzeń oraz śmierci żywo urodzonych noworodków). Celem dokumentu opracowanego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim jest wprowadzenie do praktyki szpitalnej zasad opieki nad matką oraz postępowania zapewniającego możliwość pożegnania się z dzieckiem.

Większość szpitali nie ma uregulowanych zasad postępowania z pacjentkami po niekorzystnym zakończeniu ciąży. Rekomendacje mają służyć zapewnieniu kobietom, które tego chcą, godnego pożegnania się z dzieckiem i zachowania po nim pamiątek. Nie mają natomiast na celu narzucania pacjentkom konkretnych zachowań czy procedur. Załączona ankieta ma pomóc wysondować, czy kobieta potrzebuje wsparcia i czy chce w ogóle rozmawiać o tym, co ją spotkało. Dokument zawiera również pakiet podstawowych informacji, m.in. dotyczących urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie pogrzebowego. Zwraca też uwagę na zaproponowanie pomocy psychologicznej pacjentce i ojcu dziecka.

- Postanowiliśmy upowszechnić doświadczenia i dobre praktyki już stosowane przez niektóre mazowieckie placówki w tak trudnych sytuacjach – mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski - Rekomendacje są podstawą do wypracowania przez każdy szpital odpowiedniego modelu postępowania. Skierowane są do personelu oddziałów położniczo-ginekologicznych. Bardzo ważne są ich kompetencje oraz wiedza jak właściwie, ze zrozumieniem i poszanowaniem praw, przekazać podstawowe informacje pacjentce, której stan po stracie dziecka bywa bardzo ciężki. Pomagają zapewnić należyte wsparcie jej i jej bliskim – dodaje Kozłowski.

Pierwsza ocena funkcjonowania zaleceń, wraz z naniesieniem uwag osób je stosujących w szpitalnej praktyce, dokonana będzie po 6 miesiącach. W dokumencie znajduje się ankieta ewaluacyjna, zachęcająca personel medyczny do zgłaszania uwag i obserwacji z praktyki. Bada ona też m.in. warunki organizacyjne szpitali, dostępność pomieszczeń do pożegnania się, zapewnienia opieki psychologa, osoby duchownej itp.

Zespół opracowujący rekomendacje został powołany z inicjatywy wojewody Jacka Kozłowskiego. W jego skład weszli konsultanci wojewódzcy w dziedzinach perinatologii (prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski) oraz położnictwa i ginekologii (dr Bronisława Pietrzak), psycholog, ksiądz, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.


REKLAMA
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×