zdjecie 5233
zdjecie 5233
zdjecie 5233
2018-02-01T14:44:23+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uwaga seniorzy! Fałszywy wnuczek uaktywnił się w Ostrołęce

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
0

Dziś w ciągu kilkunastu minut odnotowano w Ostrołęce dwie próby oszustwa seniorów tzw. metodą „na wnuczka”.

 
Kilka godzin temu policjanci z Ostrołęki otrzymali dwa sygnały o próbach wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka”. Szczęśliwie tym razem osoby, które odebrały telefony od oszustów, zachowały daleko idącą ostrożność i nie dały się nabrać. Pamiętajmy, by nie przekazywać obcym osobom żadnych pieniędzy i informacji o wysokości gotówki jaką posiadamy. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia poinformujmy o tym policję.
 
Oszuści dzwoniąc na numer telefonu osoby starszej podają się za ich fałszywych wnuczków, bądź członków rodzin i pod pretekstem pilnej potrzeby np. wypadku drogowego, czy też choroby zwracają się z prośbą o przekazanie im pieniędzy, motywując to wyjątkową sytuacją. Sami nie odbierają pieniędzy, tłumacząc się brakiem możliwości osobistego kontaktu. Po odbiór gotówki wysyłają kolegę, koleżankę lub proszą o zrobienie przelewu. Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów apelujemy o ostrożność!  
 
Pamiętaj!
 
Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się z Twoim bliskim: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i podejrzewasz, że to może być oszust - koniecznie powiadom policję dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce 29-760- 14- 24.
 
Podobny schemat oszuści stosują podając się za policjanta, bądź funkcjonariusza innych służb.
 
Osoba dzwoniąca informuje, że właśnie prowadzi „akcję” przeciwko oszustwom, lub też, że grupa hakerów zaatakowała nasze konto bankowe należące do Seniora i potrzebna jest pilna wyplata gotówki i jej przekazanie. Oczywiście osoba dzwoniąca zapewnia, że tylko po zakończeniu akcji pieniądze zostaną zwrócone. Oszuści cały czas wywierają na Seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu.
 
Chcąc uśpić czujność sprawcy bardzo często  podają fałszywe numery swoich legitymacji służbowych, prosząc nawet o ich dokładne zanotowanie. Niestety tylko po przekazaniu im  pieniędzy kontakt się urywa,  a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
 
Pamiętajmy,  prawdziwy że policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie będzie żądał od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na Policję. Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji, czy też nazwisko funkcjonariusza który do nas dzwoni, ale zapytajmy także, czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu.
 
Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, zwłaszcza sprawach operacyjnych. Nie  podawajmy obcym  osobom naszych numerów telefonów, ani też pod żadnym pozorem adresu naszego mieszkania. Nie wpuszczajmy do domu nieznanych nam osób.
Rozmawiajmy z członkami naszych rodzin o takich zagrożeniach i ostrzeżmy ich przed tego rodzaju  oszustami.
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×