2014-03-31T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

V Harcerski Rajd „Dywersja” za nami [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Anna Ludwiczak

V Harcerski Rajd „Dywersja” za nami [ZDJĘCIA]

Blisko 400 zuchów i harcerzy z Chorągwi Mazowieckiej, Stołecznej i Białostockiej wzięło udział w V Harcerskim Rajdzie Dywersja odbywającym się w miniony weekend w Ostrołęce.
Uczestnicy podzieleni na 3 trasy rajdowe poddani zostali wielu próbom a wszystko to we mgle wydarzeń powojennej Polski.

- Rajd "Dywersja" to fabularne wydarzenie związane z historią i bohaterami Polskiego Państwa Podziemnego. Każdego roku staramy -się przybliżyć uczestnikom codzienność ich rówieśników, którym przyszło żyć w tych jakże trudnych czasach. W tym roku uczestnicy rajdu przenieśli się w realia leśnych oddziałów, które mimo zakończenia wojny nie złożyły broni i podjęły walkę z sowietyzacją Polski – powiedziała harcmistrz Magdalena Jaworska, szef biura rajdu

Zuchy zgromadzone na Trasie I poznawały tajniki Poczty Harcerskiej, wykonywały znaczki pocztowe, budowały skrzynki oraz zmagały się z torem przeszkód. W bezpośredniej konfrontacji z wrogiem zuchy nie dały szans przeciwnikowi odbijając z jego rąk zdobytą pod ich nieobecność szkołę.

Harcerze i harcerze starsi zgromadzeni na Trasie II otrzymali zadanie zapobiec serii egzekucji, które zaplanowane zostały na ludności Ostrołęki. Zmierzyli się ze strzelaniem do celu, ucieczką z przygotowanej obławy, udzielaniem pierwszej pomocy czy rozminowaniem terenu.

Na trasie III najstarsi uczestnicy rajdu wyruszyli na poszukiwania tajemniczego Tadeusza, który posiadał niezwykle ważną dla Podziemia informację. Po drodze spotkali wiele barwnych postaci, które mogły dostarczyć im niezbędnych wskazówek w zamian za wykonanie zadania. Wędrownicy zmierzyli się z konstrukcją świecy dymnej (zadanie chemiczne), podejściem uzurpatorów Leśnego Oddziału, tłumaczeniem wiadomości, budową rurociągu oraz strzelaniem do celu. Na trasie sprawdzono również zgranie zespołu oraz ich tężyznę fizyczną. Kulminacyjnym momentem rajdu było zdobycie informacji ukrytej w pilnie strzeżonym Więzieniu (budynek dawnego Aresztu Śledczego). Zadanie to spotkało się               z ogromnym entuzjazmem ze strony uczestników, pozwoliło bowiem poczuć na własnej skórze emocje i uczucia związane z tamtym okresem.

- Rajd Dywersja nie odbyłby się gdyby nie nasze ostrołęckie drużyny zrzeszone w OSDS Szaniec: 14 HDJ Spirydion, 17 ODH Promieniści oraz KI Saltus Viridis, dzięki harcerzom tych drużyn możliwe było przyjęcie w naszym mieście tak dużej grupy. Bez ich zaangażowania i pomocy nic by się nie udało. Ogromne podziękowania kierujemy również ku gospodarzom naszego miasta i powiatu. Panu Januszowi Kotowskiemu Prezydentowi miasta Ostrołęka i Panu Stanisławowi Kubłowi Staroście Ostrołęckiemu dziękujemy za wsparcie, dobre słowo i wspaniałe nagrody, które powędrowały do najlepszych patroli.
W końcu dziękujemy naszym przyjaciołom z GRH XVI Okręgu NZW, 11 ODH Ślad, Sylwii Szabłowskiej, Panu Jackowi Karczewskiemu, Dyrekcji szkół: Szkoły Podstawowej Nr. 1, Szkoły Podstawowej w Olszewo Borkach, ZSZ Nr. 2, I Liceum Ogólnokształcącemu im. Gen. J. Bema oraz Zespołowi Szkół w Ołdakach, obsłudze Kina Jantar, firmom Gipsel i Mróz i wszystkim, którzy wierzą w nasz projekt i nieustannie nas wspierają – mówi harcmistrz Magdalena Jaworska.

Harcerski Rajd „Dywersja” wyrasta na największą imprezę harcerską na północno-wschodnim Mazowszu. Organizatorów mile zaskoczyła i ucieszyła wysoka frekwencja. Uczestnicy wyjechali z Ostrołęki bogatsi w wiedzę, umiejętności i nowe przyjaźnie, które pozostaną z nimi na długie lata.

Klasyfikacja końcowa V HR DYWERSJA

Trasa I:
Zuchy
I miejsce: Odkrywcy Nibylandii z Wyszkowa
wyróżnienie: Dzieciaki z AK (Skrzydlaci Przyjaciele" z Ostrołęki
wyróżnienie: Wyklęci (Szare Wilczki) z Ostrołęki

Trasa II:
Harcerze i Harcerze Starsi
I miejsce: Cichojasni z Sokołowa Podlaskiego
II miejsce: Grota z Zambrowa
III miejsce: Kondensatory z Łomży

Trasa III:
Wędrownicy i Instruktorzy
I miejsce: Cichociemni z Płocka
II miejsce: Tanijas I z Sokołowa Podlaskiego
III miejsce: 13 HDS z Żyrardowa
wyróżnienie: Wertep II z Wyszkowa

Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń