2013-03-18T19:06:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

IV Harcerski Rajd „Dywersja” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
W dniach 15-17.03.2013 roku odbył się IV Harcerski Rajd DYWERSJA zorganizowany przez Ostrołęcki Szczep Drużyn Specjalnościowych „Szaniec” działający przy Chorągwi Mazowieckiej ZHP Hufiec Ostrołęka.

W zmaganiach udział wzięło 250 zuchów, harcerzy i instruktorów z 7 miast z terenów 3 Chorągwi ZHP: Mazowieckiej, Stołecznej i Białostockiej. Grupa ta podzielona była na 24 patrole rajdowe, które brały udział w rajdzie podzieleni na dwie trasy. W trasie „Zawiszaków” brały udział patrole harcerskie a w trasie „Grup Szturmowych” udział wzięły patrole starszoharcerskie i wędrownicze. Uczestnicy wzięli udział w 2 grach terenowych, w czasie których realizowali przygotowane dla nich zadania.

Cały rajd opierał się o tematykę związaną z historią „Szarych Szeregów” i przygotowań oddziałów do Akcji „Burza”. Staraliśmy się poprzez zadania rajdowe przybliżyć to co działo się w życiu ludzi w tamtych czasach, co te osoby przeżywały i z jakimi problemami się borykały. Koncepcja rajdu i jego fabuła kładzie duży nacisk na przybliżenie historii w sposób łatwy i przyjemny, który dotrze do młodych ludzi. Wierzymy, że takie przedstawienie historii dociera do młodego człowieka. Mogą oni doświadczyć jej na własnej skórze, mogą jej „dotknąć”. Wszystkie zadania, przygotowywane w formie zabawy dotykają problemów tamtych czasów. Zadania ze strzelaniem, opisaniem i zebraniem informacji o jakimś budynku, tor sprawnościowy, sztuka skradania i obezwładniania, charakteryzacja, czy w końcu odbicie kogoś z więzienia. To wszystko ubrane w odpowiednią fabułę bardzo dobrze pokazuje młodzieży problemy tamtych czasów i żyjących w tamtym okresie ludzi.

Ale rajd to nie tylko zabawa. Każdy patrol jako zadanie przed rajdowe przygotował film lub prezentację, w której miał za zadanie przedstawienie i przybliżenie sylwetki bohatera Szarych Szeregów z czasów II Wojny Światowej. Prezentacja tego zadania odbyła się w piątek podczas wspólnego spotkania wszystkich uczestników rajdu.

W czasie trwania imprezy wzięliśmy udział w ekranizacji filmu „Baczyński”. Film ten przybliżył nam życiorys i twórczość polskiego poety i działacza „Szarych Szeregów” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - mówią organizatorzy radju.

W sobotę około 21.00 upamiętniono pamięć bohaterów „Szarych Szeregów” apelem poległych, który przeszedł pod pomnikiem zamordowanych w latach 1939 -1945 przy ulicy Poległych w Ostrołęce.  Złożono również kwiaty i zapalono 24 znicze. Każdy znicz symbolizował pamięć jednego z  bohaterów, którego losy przybliżały patrole.

Rajd zakończył się w niedzielę o godzinie 11.00 apel harcerskim oraz wręczeniem nagród zwycięzcom Rajdu. Apel odbył się na terenie skwerku im Lecha Kaczyńskiego pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. Na trasie „Zawiszaków” zwyciężył patrol  z 17 Ostrołęckiej Drużyny Harcerskiej „Promieniści”, II miejsce zajął patrol z 14 Harcerskiej Drużyny Jeździeckiej „Spirydion” zaś III miejsce  z 7 Drużyny Harcerskiej „Tajemnica” z Wyszkowa. Na trasie „Grup Szturmowych” zwyciężył patrol  z 3 Mazowieckiej Drużyny Wędrowniczej z Hufca Zielonka, II miejsce zajął patrol z 8 Ostrołeckiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Wilki” zaś III miejsce patrol z Drużyny Harcerskiej „Gloria Victis” z Łomży”.

Organizatorzy pragną złożyć również podziękowania dla Prezydenta Miasta Ostrołęki Pana Janusza Kotowskiego i Starosty Ostrołęckiego Pana Stanisława Kubła za wsparcie finansowe przy organizacji rajdu, które pomogło nam sfinansować ekranizację filmu „Baczyński” i zakup nagród dla uczestników.  Dziękujemy  również za okazaną pomoc  Ostrołęckiemu Centrum Kultury, Muzeum Kultury Kurpiowskiej i Stowarzyszeniu Historii Ziemi Ostrołęckiej im kpt. Bednarczyka. Dziękujemy także Grupie Rekonstrukcji Historycznej XVI Okręgu MZW i Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Narew” z Łomży. Ogromne podziękowania kierujemy również do ostrołęckich firm, które udzieliły nam wsparcia finansowego i materialnego. Są to: Zakład Instalacji Sanitarnych MRÓZ, TARGOR-TRUCK Sp. z o.o., PUH TRANS-ZBYT Sp. z o.o., Gipsel Sp. z o.o. oraz STORA ENSO Poland.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1